Wiener Boerse wyróżnia się spośród innych giełd zachodnioeuropejskich silnym zaangażowaniem na rynku Europy Środkowowschodniej. Operator ten oferuje ciekawe produkty oparte na papierach wartościowych i indeksach z naszego regionu. Na arenie międzynarodowej znaczenie Wiener Boerse nie jest duże. Spółka próbuje więc stać się centrum kapitałowym w naszej części Europy. Czyni to m.in. poprzez utworzoną rodzinę indeksów największych spółek z regionu, na które ÖTOB (wiedeńska giełda derywatów) oferuje różne instrumenty pochodne, oraz poprzez udział w giełdzie NEWEX.
Xetra największym
osiągnięciem
Giełda wiedeńska została założona w 1771 r. i od tamtego czasu działa praktycznie nieprzerwanie. Choć jej znaczenie w skali światowej jest małe, niektóre spółki austriackie, dla których jest to giełda-matka, odgrywają dużą rolę na Starym Kontynencie i poza nim. Należy tu wyróżnić chociażby Erste Bank, spółkę petrochemiczną OMV czy Telekom Austria. Już w tym roku będzie tam notowany, obecny także w Polsce, Bank Austria Creditanstalt. Część jego akcji zostanie upubliczniona decyzją właściciela - niemieckiego HVB.
Wśród najważniejszych wydarzeń w historii Wiener Boerse bezsprzecznie pierwsze miejsce zajmuje wprowadzenie w 1999 r. systemu transakcyjnego Xetra, który jest stosowany także we Frankfurcie. Ta elektroniczna platforma handlu znacząco ułatwiła dostęp do wiedeńskiego parkietu inwestorom zagranicznym. Jego kompatybilność z systemem giełdy niemieckiej doprowadziła do ożywienia handlu w Wiedniu i umożliwiła łatwy dostęp Austriakom do papierów niemieckich. Xetra nie uratował jednak tej giełdy od dekoniunktury, która szczególnie w 2001 r. spowodowała spadek obrotów.