W jakim stopniu fakt, że Polska jest krajem tak silnie skorumpowanym, wpływa na szanse naszego rozwoju i na perspektywy gospodarcze kraju?
Cóż, w ocenach należy zachować pewną wstrzemięźliwość. Nie ma wątpliwości, że korupcja, biurokratyczna nieudolność i samowola, brak jasnych i przejrzystych zasad podejmowania decyzji oraz brak aktywnej polityki przeciwstawiania się tym patologiom prowadzi do spowolnienia wzrostu gospodarczego (por. ramka 1.). Przykłady kilku krajów, które nauczyły się żyć i całkiem nieźle funkcjonować w warunkach korupcji - na pierwszym miejscu zawsze wymienione zostaną w tym kontekście Włochy, choć nie mniej od nich skorumpowana jest Koreab Południowa, symbol największego sukcesu gospodarczego ostatniego półwiecza - nie zmieniają generalnego obrazu. Kraje wyżej rozwinięte są mniej skorumpowane niż kraje uboższe, co sugeruje, że na długą metę korupcja stanowi przeszkodę dla rozwoju (por. ramka 2.). Jest to jasna wskazówka dla naszego kraju. Jeśli chcemy przyciągać kapitał zagraniczny i mobilizować kapitał krajowy do inwestowania, musimy bardziej stanowczo i w bardziej przekonywujący sposób przeciwstawiać się patologii. Nawet, jeśli na krótką metę, skutkiem małej precyzji i prymitywnych metod pomiaru, miejsce Polski na skali międzynarodowych porównań miałoby się z tego powodu pogorszyć, a nie poprawić (por. ramka 3.).
Nie ma wątpliwości, że afery korupcyjne ujawnione w ostatnich miesiącach (oraz wszystkie te nieujawnione, których istnienia się spodziewamy), przyczyniły się do pogorszenia nastrojów społecznych, a co za tym idzie, do pogorszenia klimatu gospodarczego i wizerunku inwestycyjnego Polski. Nie przesadzajmy jednak w pesymizmie: na europejskiej mapie korupcji lokujemy się dokładnie w tym samym miejscu, co nasi środkowoeuropejscy sąsiedzi (por. ramka 4.). Zamiast załamywać ręce, z korupcją musimy po prostu zacząć walczyć. I to wszyscy, bo smutną prawdą jest to, że do korupcji potrzeba dwóch stron: i tej która żąda, i tej która jest gotowa dawać.
Dlaczego korupcja hamuje rozwój?
Zgodnie z licznymi badaniami, m.in. prowadzonymi przez Bank Światowy, korupcja negatywnie wpływa na rozwój gospodarczy krajów. Dzieje się tak z wielu powodów: