Dywidenda z Luksemburga

Obecność Polski w Unii Europejskiej może ułatwić spółkom "optymalizację" opodatkowania zysków kapitałowych. Ulokowanie firmy w Luksemburgu umożliwia zmniejszenie obciążeń podatkowych związanych z dywidendą, a także zyskami ze sprzedaży akcji.

Publikacja: 03.07.2004 09:29

W Polsce od 1 stycznia tego roku podatek od dywidendy wzrósł o 4 pkt procentowe, do 19%. Podobnej wielkości opłatę muszą zapłacić podmioty, które zdecydują się na sprzedaż udziałów, akcji lub ich umorzenie. Okazuje się, że można zmniejszyć te obciążenia, jeżeli spółka ma siedzibę np. w Luksemburgu. - W kilku państwach możliwe jest zapłacenie niższych podatków od zysków kapitałowych, takich jak dywidenda i sprzedaż udziałów - mówi Marcin Gorazda z kancelarii Gorazda, Świstuń, Wątroba, zajmującej się doradztwem podatkowym. Po 1 maja procedury otwierania spółek przez Polaków w innych krajach Unii Europejskiej są prostsze.

,,Participation exemption"

Wyłączenie z opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych z udziałów w spółkach zagranicznych (dywidendy i sprzedaż walorów) jest możliwe w kilku krajach. Nazywa się to "participation exemption". Wyłączenie stosują m.in. Luksemburg, Belgia, Holandia i Austria. Największe korzyści daje ten pierwszy kraj.

Dywidendy wypłacane przez spółkę w Luksemburgu polskiemu podmiotowi podlegają opodatkowaniu "u źródła". Dzięki przepisom o unikaniu podwójnego opodatkowania, jakie wynikają z umów zawartych pomiędzy Polską a Luksemburgiem, nie trzeba płacić podatku w naszym kraju.

Specjaliści z firmy KPMG, zajmującej się m.in. doradztwem podatkowym, twierdzą, że warunkiem zastosowania "participation exemption" jest posiadanie odpowiedniego udziału w kapitale spółki zależnej wypłacającej dywidendę (lub której udziały są zbywane). W przypadku Luksemburga udział nie może być mniejszy niż 10%. Można odstąpić od tej zasady pod warunkiem, że akcje zostały kupione za ponad 1,2 miliona euro. W przypadku, gdy odbiorcą dywidendy jest spółka kapitałowa, która posiada co najmniej 25-proc. udział, podatek "u źródła" wynosi 5%. W innym wypadku dywidendy podlegają 15-proc. stawce opodatkowania. Kraje stosujące "participation exemption" wyłączają zastosowanie tej zasady w odniesieniu do podmiotów osiągających wyłącznie tzw. pasywne dochody (np. z odsetek od udzielonych pożyczek, z wynajmu itp.). Wyłączenia dotyczą również udziałów nabywanych w celach spekulacyjnych.

Austriacka fundacja

Austria daje dodatkowe korzyści podatkowe, związane z prowadzeniem fundacji. Te mogą nabywać udziały w spółkach kapitałowych. - Funkcjonowanie fundacji jest bardziej liberalne niż w Polsce. Nie musi być określony cel działania. Ponadto wszystkie dobra konsumpcyjne mogą być kupowane na fundację, a jej właściciel w sposób swobodny może z nich korzystać. Dobra te nie mogą jednak wypływać poza fundację - twierdzi M. Gorazda. - Austriackim fundacjom przysługuje wiele zwolnień podatkowych - dodaje.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego