Niezależnie od swego rodowodu, wykresy kagi (co po japońsku oznacza "klucz" lub "zamek do drzwi") zaliczają się do szerszej grupy wykresów zwanych po angielsku "swing charts" (dosłownie "huśtającymi się", "kołyszącymi się"). Ich cechą wspólną jest kształt - na wykresie widać łamaną, na którą składają się pionowe linie połączone krótkimi poziomymi odcinkami. Jedną z alternatywnych metod rysowania swing charts jest technika Ganna (w analizie technicznej znanego głównie z poszukiwania geometrycznych zależności w notowaniach).
Z omówionymi w poprzednich odcinkach wykresami punktowo-symbolicznymi ("kółko i krzyżyk") i metodą przełamania trzech linii łączy wykresy kagi przede wszystkim drugorzędna rola czasu. Rysowania wykresu nie rozpoczyna się od naniesienia wartości na oś czasu, wręcz przeciwnie - najpierw odwzorowuje się zmiany notowań według poniższych zasad.
Pierwsza cena zamknięcia w założonym przedziale czasu to "cena początkowa" na wykresie kagi. Na kolejnych sesjach po-równujemy kursy zamknięcia właśnie do ceny początkowej. Jeżeli dzisiejsza cena zamknięcia jest wyższa lub równa cenie początkowej, wówczas rysujemy grubą linię od ceny początkowej do poziomu aktualnego kursu zamknięcia. Jeżeli natomiast dzisiejsza cena zamknięcia jest niższa lub równa cenie początkowej, rysujemy cienką linię od ceny początkowej do nowego kursu zamknięcia.
Później porównujemy ceny zamknięcia z minimum lub maksimum poprzedniej linii kagi:
l Jeżeli kurs porusza się w tym samym kierunku, co linia kagi, wydłużamy ją.