Merger Arbitrage jest przykładem strategii hedgingowej, w której inwestor wykorzystuje nadarzającą się w danym momencie okazję inwestycyjną - fuzję dwóch notowanych spółek. Jest to więc przykład strategii Event-Driven. Celem jest uzyskanie zysku z inwestycji na rynku akcji, niezależnie od trendu rynkowego. Zajmując jednocześnie pozycję długą (1) i pozycję krótką (2) na akcjach łączących się spółek, inwestor dąży do tego, aby być neutralnym wobec rynku. Inaczej mówiąc, zarobić zarówno w przypadku wzrostu, jak i spadku ceny papierów, które posiada w portfelu.
Jak to działa?
W momencie pojawienia się informacji o potencjalnym połączeniu dwóch notowanych spółek, inwestor zajmuje pozycję długą na akcjach spółki przejmowanej i jednocześnie pozycję krótką na walorach firmy przejmującej. Jeśli chcielibyśmy przełożyć to na fuzję, która jest obecnie realizowana na rodzimym rynku (BPH i Pekao), to inwestor zajmuje długą pozycję na akcjach BPH i krótką pozycję na akcjach Pekao. Transakcję można również realizować wykorzystując kontrakty terminowe.
Powyższa struktura transakcji wynika ze wzajemnej relacji, jaką inwestorzy stosujący od lat strategię Merger Arbitrage na rynkach międzynarodowych, obserwują między cenami łączących się spółek. Cena akcji spółki przejmowanej rośnie w stosunku do przejmującej, natomiast cena akcji spółki przejmującej spada w stosunku do przejmowanej. Należy zwrócić uwagę, że mówimy o wzajemnej relacji tych dwóch akcji. W przypadku jeśli ceny obu rosną, akcje spółki przejmowanej drożeją bardziej niż przejmującej. Natomiast w przypadku spadku cen obu akcji, walory spółki przejmowanej tanieją mniej niż przejmującej.
Jak strategia wpływa