Ostateczna decyzja o zamknięciu zakładu w Torsvik zapadła w poniedziałek, gdy zapoznano się z wynikami raportu dotyczącego opłacalności kontynuowania produkcji w Szwecji. Niewielki zakład specjalizuje się w produkcji zmywarek, pralek, suszarek bębnowych, niektórych kuchenek. W fabryce pracuje ok. 200 osób. Electrolux oblicza koszty likwidacji na ok. 6,3 mln euro. Wcześniej koncern rozpoczął likwidację zakładu w Norymberdze. Jego produkcję również przeniesiono do Polski.

Wartość inwestycji w Oławie wyniesie 40 mln zł. Firma ma już fabryki w Siewierzu (pralki i suszarki) i w Żarowie (zmywarki). Zarząd informował przy okazji otwarcia fabryki w Żarowie, że Electrolux planuje po 2008 r. produkować we wszystkich fabrykach w Polsce 2,4 mln urządzeń, zatrudniać 1700 pracowników i zainwestować 100 mln euro. Pod koniec tego roku lub na początku 2007 r. ma rozpocząć działalność kolejny zakład Electroluksa - w Świdnicy. Przenoszenie produkcji do Polski zakończy się na początku 2007 r.

Władze koncernu uważają, że Polska jest dla producentów AGD bardzo atrakcyjnym miejscem inwestycji, m.in. dzięki niskiemu nasyceniu sprzętem. W Polsce są także niskie koszty produkcji i wykształcona kadra. Atutem naszego kraju jest też jego położenie, dzięki któremu staje się on centrum produkcyjno-dystrybucyjnym sprzętu AGD. W skład Grupy Electrolux wchodzą takie marki jak: AEG, Electrolux, Zanussi, Frigidaire, Eureka i Husqvarna.