News Corporation został inwestorem w polskiej telewizji

Publikacja: 28.06.2006 07:43

News Corporation, międzynarodowy koncern medialny należący do potentata Ruperta Murdocha, zainwestował w katolicką stację - Telewizję Puls.

Jak poinformował o. Zdzisław Dzido, prezes telewizji, zakonnicy zakończyli współpracę z firmą Ster z Radomia (powiązaną personalnie z Telewizją Polsat - red.). News Corp. objął 50 proc. udziałów w firmie TV Inwestycje, która z kolei jest właścicielem 48,98 proc. udziałów w Telewizji Puls. Większościowy pakiet Telewizji Puls należy nadal do warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanie). Franciszkanie mają także drugie 50 proc. w TV Inwestycje.

"Prowincja zdecydowała się na współpracę z tym inwestorem strategicznym w celu umożliwienia dalszego rozwoju Telewizji Puls, przy czym intencją obu udziałowców jest utrzymanie rodzinnego i chrześcijańskiego charakteru stacji" - czytamy w informacji o. Dzido. "Zarząd TV Puls pracuje nad strategią i założeniami planu rozwoju telewizji" - napisano.

Koncern Murdocha od lat jest obecny w Polsce, ale do tej pory jedynie w segmencie reklamy zewnętrznej, gdzie ma firmę News Outdoor Poland (dawne Town & City). Wcześniej spekulowano, że Murdoch jest zainteresowany Telewizją Polsat, kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Źaka.

Motywy, jakimi kierował się News Corp. wchodząc do TV Puls, nie są jasne. - Na pierwszy rzut oka, to dziwne wydarzenie. Odnosząc się do skali, w jakiej działa w Polsce Telewizja Puls, mamy do czynienia z transakcją, w której gigant kupuje karzełka. Nie rozumiem intencji News Corp. - powiedział Sobiesław Pająk, analityk CDM Pekao. Według danych AGB Nielsen, tygodniowy udział Telewizji Puls w wydatkach reklamowych to 0,83 proc.

Problemy z interpretacją tego wydarzenia mieli też najwięksi gracze na medialnym rynku. - Nic o tym nie wiedziałem. Nie mam komentarza - powiedział Z. Solorz-Źak. - W moim odczuciu wejście Pulsu może być dla News Corporation swojego rodzaju poczekalnią na wprowadzenie w Polsce cyfrowej telewizji naziemnej, który to projekt jest we wstępnej fazie - skomentował Piotr Walter, prezes Grupy TVN.

Polsat i TVN założyły spółkę POT i czekają na rządowe wytyczne dotyczące cyfrowej telewizji naziemnej. Po ostatnich zmianach w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji prace nad projektem utknęły.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego