Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczęło konsultacje list kluczowych inwestycji, które będą realizowane przy udziale funduszy unijnych przyznanych na lata 2007-2013. Ponieważ wstępny zestaw projektów przyjął niedawno rząd, trudno oczekiwać, że plany inwestycyjne się zmienią.

I tak, najbardziej kapitałochłonnymi przedsięwzięciami są inwestycje kolejowe (modernizacja linii Gdańsk-Zwardoń czy Wrocław-Szczecin), wyceniane na 1,5 mld euro każda. Niemało kosztować będzie także budowa autostrad i dróg ekspresowych (w tym połączenia autostradowego Torunia z Łodzią, południowej obwodnicy Warszawy i połączenia podwrocławskiego Sycowa z autostradą A-1). Rekord bije budowa drugiej linii metra w Warszawie (pochłonie 1,8 mld euro).

Lista kluczowych inwestycji w programie Infrastruktura i Środowisko liczy w sumie 187 projektów, w programie Innowacyjna Gospodarka - 87. W sumie opiewają na 6,9 mld euro. Wszystkie tzw. duże inwestycje (ponad 50 mln euro, w przypadku ochrony środowiska 25 mln euro) warte są, według MRR, 42,45 mld euro. Zestawienie resortu jest szczególnie ważne dla potencjalnych wykonawców robót. W większości przypadków do przetargów nie dojdzie jednak szybko. - Tylko część inwestycji ma przygotowaną dokumentację - przyznaje Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego. MRR nie zamierza jednak czekać w nieskończoność. W ciągu trzech miesięcy od opublikowania ostatecznej listy z beneficjentami środków (m. in. PKP Polskie Linie Kolejowe, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy regionalne zarządy gospodarek wodnych) podpisane mają być umowy wstępne. Zawierać mają harmonogram inwestycji. Jego niedotrzymanie grozi tym, że do realizacji wybrane będzie przedsięwzięcie z listy rezerwowej. - Mamy na niej bardzo dobre projekty - twierdzi J. Kwieciński.

MRR potwierdziło też wczoraj, że Bruksela otrzymała z Polski wszystkie Regionalne Programy Operacyjne, przygotowane przez województwa.