82,8 procent - tyle wyniosła stopa redukcji zapisów na akcje GF Premium w transzy detalicznej. 1964 inwestorom indywidualnym przydzielono 800 tys. udziałów. Pozostałe 1200 tys. akcji znajdzie się w rękach siedmiu inwestorów instytucjonalnych. Zarząd spółki nie podał, jakie firmy kupią akcje GF Premium.
Jeżeli chodzi o termin debiutu, nie ma jeszcze oficjalnej decyzji zarządu GPW w tej sprawie. Przedstawiciele GF Premium spodziewają się jednak, że nastąpi to już w połowie czerwca.
2 mln akcji zostanie sprzedanych za maksymalną cenę 28 złotych za walor. Tym samym do firmy trafi 55 mln złotych (około 1 mln zł stanowią koszty emisji). Większość tych środków (80 proc.) spółka chce przeznaczyć na rozwój usług faktoringowych. Resztę na zakup wierzytelności oraz pożyczki. Oprócz wymienionych inwestycji w kapitał obrotowy, 1,1 mln złotych zostanie wykorzystanych na otwarcie nowych oddziałów. Obecnie spółka ma jeden oddział w Katowicach, w planach są kolejne: w Warszawie, Poznaniu oraz Trójmieście.
Grupa Finansowa Premium działa na rynku od 1996 roku. Na początku zajmowała się obrotem wierzytelnościami oraz windykacją. W 2002 roku firma rozszerzyła swoją ofertę o faktoring, który w ubiegłym roku stanowił już ponad 80 procent łącznych przychodów GF Premium.
Spółka chce się specjalizować w faktoringu pełnym (z przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika) i w przyszłości stać się liderem tego rynku. - Firmy z branży oferują w większości nadal faktoring niepełny - twierdzi Michał Nawrot, wiceprezes Grupy Premium. - Faktoring pełny jest niszą, którą chcemy zagospodarować - dodaje. Z bankami, które zdominowały rynek faktoringu w Polsce, GF Premium chce konkurować nie ceną, ale jakością usług.