Rzeka pieniędzy jaka trafia od dłuższego czasu do funduszy, powoduje, że inwestorzy instytucjonalni są niejako zmuszeni do stałego kupowania akcji. Dominacja popytu z ich strony jest w tej chwili bezdyskusyjna. Przypomnijmy, że majowe saldo wpłat i umorzeń do funduszy inwestycyjnych wyniosło 4,5 mld zł! To ponad cztery razy więcej niż wartość ogromnej oferty publicznej LC Corp. Nie dziwi więc, że w czerwcu fundusze inwestycyjne i emerytalne "zasypały" wręcz rynek komunikatami o przekroczeniu progów głosów w spółkach. W skali całego miesiąca TFI i OFE zrobiły to 67 razy. Liczba komunikatów o kupnie walorów (52) wyraźnie przekroczyła liczbę transakcji sprzedaży (15). Tradycyjnie największą aktywnością charakteryzowały się fundusze inwestycyjne i firmy asset management, od których pochodziło 57 zawiadomień. OFE (10 komunikatów) nadal zmagają się z limitem inwestycyjnym (akcje mogą stanowić tylko 40 proc. aktywów i większość jest blisko tego limitu), co skutecznie ogranicza ich popyt.
Defensywny Pioneer?
Najaktywniejszymi instytucjami w czerwcu były fundusze z grupy Pioneer Pekao, ING TFI oraz Millennium TFI. Zwłaszcza ten pierwszy był szczególnie pracowity (17 komunikatów). Przyglądając się bliżej inwestycjom Pioneera, widzimy, że lokował on głównie w spółki defensywne, czyli takie, które zachowują się lepiej w przypadku zmiany trendu na rynku. Kupował np. akcje Pratermu, Prospera, Mondi czy WSiP (zwiększyły zaangażowanie od 12,2 proc. do 18,6 proc. głosów). Czy to oznacza, że zarządzający tego funduszu wcale nie są przekonani o dalszej dynamicznej zwyżce głównych indeksów?
W czerwcu fundusze Pioneer znacząco zwiększały też zaangażowanie w walory Techmeksu (z 9,6 proc. do 13,17 proc.). Prawdopodobnie mogli oni odbierać walory od Millennium TFI, który w czerwcu zmniejszył wyraźnie zaangażowanie (z 10,08 proc. do 4,11 proc. głosów). Co ciekawe, Dom Maklerski Millennium od dłuższego czasu zaleca kupno papierów Techmeksu. Z drugiej strony walory tej spółki ostatnio mocno drożały, co mogło skusić akcjonariuszy do realizacji zysków. Generalnie w czerwcu inwestorzy instytucjonalni interesowali się firmami z branży IT. Kupowali m.in. akcje Bankier.pl, Gadu-Gadu, AB, Qumaka czy Sygnity.
Z drugiej strony pewne ożywienie widać w budownictwie. Fundusze przekraczały progi m.in. w Projprzemie, Budimeksie i LC Corp. Na celowniku dużych inwestorów były też spółki korzystające z niezłej koniunktury w budowlance, np. producenci płytek Opoczno i Ceramika Nowa Gala.