" W II kw. br. sytuacja sektora przedsiębiorstw, podobnie jak w poprzednim kwartale, była bardzo dobra. Również oczekiwania na III kw. br. sugerują utrzymanie się bardzo dobrej koniunktury w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Przedsiębiorstwa nie spodziewają się jednak przyspieszenia tempa rozwoju - zwłaszcza wskaźniki koniunktury w obszarze prognoz popytu i produkcji cechuje stabilizacja. Dalszy znaczący wzrost produkcji może być w przypadku wielu przedsiębiorstw, w tym m.in. firm budowlanych, utrudniony m.in. ze względu na niskie zasoby wolnych mocy produkcyjnych, czas potrzebny na rozbudowę potencjału produkcyjnego i rosnące trudności w pozyskiwaniu pracowników" - podano w raporcie banku centralnego.
Również oceny stanu popytu w II kw. były bardzo dobre.
"Na wysoki optymizm ocen w II kw. złożyły się przede wszystkim bardzo dobre oceny popytu na produkty oferowane przez przedsiębiorstwa. W II kw. br. respondenci poinformowali o dalszym osłabnięciu bariery popytu i zmniejszeniu się bariery silnej konkurencji rynkowej (w obu przypadkach do najniższego poziomu w historii badań) oraz o wzroście wykorzystania mocy produkcyjnych - do poziomu rekordowego w historii" - czytamy w raporcie.
Na poziomie z poprzedniego kwartału pozostał natomiast optymizm w zakresie popytu, zamówień i produkcji.
"Utrzymuje się także pewna stabilizacja prognoz eksportu (obserwowana od 2006 r.). Niepewność związana z wahaniami kursu złotego i możliwością dalszej jego aprecjacji może zwiększać ostrożność eksporterów w prognozowaniu sprzedaży zagranicznej" - głosi raport.