Jedyną stałą rzeczą na świecie są zmiany - mówi popularne powiedzenie. Wciąż potrzebne są nowe kwalifikacje i umiejętności. Nierzadko specjalista wysokiej klasy musi zastanowić się nad zmianą zawodu. Z natury nie lubimy zmian. Ich konieczność burzy stary porządek rzeczy. Boimy się przede wszystkim zwolnienia, obniżenia wynagrodzenia lub prestiżu, konieczności zmiany nawyków oraz przyzwyczajeń.
Nie ma recepty na bezbolesne zwolnienie pracownika. Dobra rozmowa na pożegnanie złagodzi obu stronom skutki rozstania. Może mieć również dobry wpływ na atmosferę wewnątrz firmy oraz jej zewnętrzny wizerunek.
Technika startej płyty
Rozmowa na temat zwolnienia jest wyzwaniem dla pracodawcy bez względu na to, czy jest zmuszony zlikwidować cały dział bądź jego część z powodu cięcia kosztów czy też zwolnić pojedynczą osobę, ponieważ ma słabe wyniki w pracy. Po podjęciu decyzji o zwolnieniu nie należy zwlekać z poinformowaniem o niej pracowników, których ona dotyczy.
- Korytarze aż huczą w takich sytuacjach od plotek. Jednak każdy ma w duchu nadzieję, że zwolnienie go ominie. Dlatego rozmowę trzeba przeprowadzić krótko po tym, gdy klamka zapadnie, najlepiej face to face - uważa Agata Hagno z Doradztwa Personalnego Menedżer.