Obecnie na GPW trudno właściwie jest wskazać firmy, które nie korzystają na dobrej koniunkturze gospodarczej. Zyskują praktycznie wszystkie sektory - począwszy od producentów materiałów budowlanych po sprzedawców butów. W konsumpcji modnie zwanych owoców wzrostu gospodarczego uczestniczą również producenci dóbr trwałego użytku.
Wprawdzie sytuacji na rynku drzewnym, na którym działa Paged, nie można nazwać boomem, ale koniunktura jest niezła. Dobry klimat w sektorze wspiera z jednej strony rozwój budownictwa mieszkaniowego, a z drugiej wzrost rynku remontowego. Rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytku przekłada się na całkiem niezłe widoki na przyszłość całej branży. Przynajmniej, jeżeli chodzi o popyt na produkty.
Rośnie popyt,
drożeją surowce Paged działa jako grupa holdingowa. W jej skład wchodzą między innymi Paged Meble oraz Paged Sklejka, prowadzące działalność operacyjną, a sam Paged SA czerpie przychody z użyczania firmom zależnym znaku towarowego, leasingu i dzierżawy. Niemal 90 proc. przychodów grupy pochodzi z dwóch segmentów działalności - meblowego oraz sklejkowego. Chociaż na obie grupy produktów panuje obecnie bardzo dobra koniunktura, to przyszłe wyniki nie są wolne od zagrożeń. Z jednej strony problemem może się okazać już wkrótce zaopatrzenie w drewno. Każdy boom gospodarczy ma to do siebie, że prędzej czy później powoduje wzrost cen. Funkcjonowanie tej zasady w odniesieniu do surowca drzewnego producenci mebli odczuwają obecnie wyjątkowo silnie. Wysokość przyszłych zarobków Pagedu będzie więc również uzależniona od tego, czy i kiedy firmy z branży zdecydują się na wyraźniejsze podniesienie cen.
Innej natury zagrożenie dla wyników finansowych Pagedu stanowi całkiem spora ekspozycja walutowa. Firma z eksportu uzyskuje 55 proc. przychodów. Najważniejsze są dla niej rynki Europy Zachodniej, więc przychody rozliczane są w euro. W efekcie, zdaniem specjalistów, każde osłabienie notowań europejskiej waluty o 10 groszy uszczupli wynik netto o około 12 proc. Na szczęście dla akcjonariuszy, Paged zabezpiecza swoją pozycję walutową, więc ryzyko umocnienia złotego udaje się na razie w dużym stopniu ograniczyć.