Podczas rozmów okrągłego stołu w Wiedniu Benke powiedział, że wartość MOL-u spadłaby o 2mld USD w przypadku przejęcia przez OMV.
Połączenie tych dwóch spółek stworzyłoby podmiot kontrolujący 97% rynku sprzedaży paliw na Węgrzech i 67% rynku w Austrii - powiedział rzecznik MOL-u Szabolcs Ferencz.
Według MOL, nowa spółka musiałaby zrezygnować z części swoich spółek zależnych w segmencie rafineryjnym i handlu detalicznym paliwami ze względu na prawo ochrony konkurencji.
OMV ostatnio zwiększyła swój udział w MOL do 20,2% i wyraziła chęć nabycia udziałów większościowych, kiedy MOL i węgierski rząd usuną istniejące prawne i techniczne przeszkody uniemożliwiające Austriakom przejęcie kontroli nad węgierską spółką.
MOL posiada bezpośrednio i pośrednio 40% akcji własnych. Spółka chroniona jest też przez postanowienia swojego statutu, które dają udziałowcom maksymalnie 10% głosów nawalnym zgromadzeniu akcjonariuszy bez względu na ilość posiadanych akcji. Postanowienie to może zmienione przez 75% głosów akcjonariuszy za zgodą ministerstwa skarbu.