Prywatyzacja warszawskiej giełdy szybciej?

Publikacja: 28.11.2007 06:22

2009 r. - to zdaniem wiceministra skarbu Michała Chyczewskiego właściwy moment na prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych. Na taką datę zgadza się również prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Skarb Państwa dysponuje od początku notowań w Warszawie większościowym pakietem 98,9 proc. akcji spółki. Kolejne rządy wielokrotnie przymierzały się do sprzedaży choć części udziałów. Pierwsze pomysły pojawiły się już w 1991 r. W momencie tworzenia warszawskiego parkietu zakładano, że jego prywatyzacja nastąpi najpóźniej za dwa lata. Ostatnie koncepcje rządu PiS mówiły o sprzedaży mniejszościowego pakietu "polskim" inwestorom finansowym. Ostatecznie jednak GPW nie dołączyła do grona prywatnych giełd (taki status ma większość środkowoeuropejskich parkietów).

M. Chyczewski nie wykluczył rozwiązania umowy z konsorcjum, które doradza w przygotowaniu prywatyzacji. Oznaczać to może, że GPW wyceniona będzie na nowo. Ostatnie szacunki wskazywały, że spółka warta jest 1,8 mld zł. W tym roku giełda może zarobić około 130 mln zł.

Wiceminister przyznał, że są szanse na sprzedaż akcji PKO BP należących do państwa. Dodał, że resort rozważa połączenie banku z PZU.

Według Michała

Chyczewskiego, nowego wiceministra skarbu

odpowiedzialnego za

instytucje finansowe, prywatyzacja GPW odbyć się może w 2009 roku. Po sprzedaży akcji Skarbu Państwa pozycja giełdy w regionie ma być mocniejsza.

fot. w.w.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego