Ponad połowa badanych firm oczekuje w tym roku wzrostu przychodów ze sprzedaży detalicznej, a ponad 29 proc. spodziewa się zwiększenia wpływów z eksportu. Mimo kryzysu ponad 1/4 przedsiębiorstw będzie inwestować zgodnie z planami.
W styczniu łączna wartość depozytów firm, które można wykorzystać na finansowanie inwestycji, wynosiła ponad 120 miliardów złotych oraz około 5,5 miliardów euro. Ograniczanie inwestycji przewidują głównie firmy z branży transportowej i gospodarki magazynowej. Łącznie tylko co piąta badana jednostka ograniczy inwestycje z powodu kryzysu. 36 proc. firm przewiduje ich zmniejszenie z innych powodów.
Spółki postawiły na restrukturyzację. Co prawda blisko 28 proc. dużych firm już podjęło decyzję o zwolnieniach na ten rok, jednak dalsze 27 proc. bierze je pod uwagę tylko w razie pogorszenia się sytuacji makroekonomicznej. Obniżanie kosztów przez zmniejszanie zatrudnienia przewidują głównie firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego.
Ponad 3/4 dużych firm uważa, że kryzys wpłynie negatywnie na ich działalność. Ponad 1/3 przypuszcza, że będzie musiała ograniczyć produkcję i sprzedaż w Polsce, a co piąta na rynkach zagranicznych. Jednak, zdaniem Rafała Antczaka, wiceprezesa Deloitte Consulting, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w prowadzeniu działalności gospodarczej podmioty te umieją „relatywizować” swoją sytuację i nie poddają się krótkoterminowym trendom rynkowym.
Na uwagę zasługuje to, że wiele przedsiębiorstw traktuje kryzys jako szansę, a nie zagrożenie. Ponad 92 proc. firm budowlanych zamierza wykorzystać niskie wyceny podobnych podmiotów do dokonywania przejęć i tym samym do powiększenia udziałów w rynku.