Najmniej, zgodnie z wcześniejszymi wyliczeniami „Parkietu”, stracili klienci OFE Allianz – 0,045 proc., a najwięcej OFE Warta: -5,544. Co to oznacza dla PTE? Żadne z nich nie będzie musiało dopłacić klientom OFE do minimalnej stopy zwrotu.
Fundusze, które dwa razy z rzędu osiągnęły wynik lepszy niż średnia, a nie należą do największych podmiotów na rynku, wezmą udział w lipcowym losowaniu klientów z ZUS. W styczniu brały w nim udział OFE: AIG, Generali, Pekao, Pocztylion i Polsat. Trafiły do nich prawie 63 tys. klientów, za których akwizycję nie musiały zapłacić.
Według wyliczeń „Parkietu”, z najbliższego losowania wypadnie tylko Polsat. Ale do pozostałych czterech OFE dołączą dwa nowe: OFE Allianz i Axa OFE.
Pierwszy raz w historii OFE trzyletnia stopa zwrotu okazała się ujemna. Ale, jak podkreśla KNF, wyniki OFE znacząco przekraczały stopy zwrotu z indeksu WIG i WIG20 (odpowiednio: -40,2 proc. oraz -47,2 proc.). Były jednak niższe niż stopa zwrotu z indeksu polskich obligacji (12,6 proc. według FTSE).
Trzyletnie wyniki funduszy przekraczały także stopy zwrotu z indeksów zagranicznych (przykładowo S&P 500 stracił w tym czasie 23,9 proc.). W portfelach OFE dominują papiery o stałej stopie zwrotu. – Na koniec marca 2009 r. ich udział w aktywach przekraczał 74 proc. – informuje Marta Chmielewska-Racławska z biura prasowego KNF. To więcej niż średni udział krajowych papierów skarbowych w trzyletnim okresie, który wynosił blisko 68 proc.