Na plusie są też udziałowcy Opera za 3 Grosze FIZ, innego funduszu zamkniętego z czołówki oferty na naszym rynku, jeśli chodzi o podmioty wykorzystujące instrumenty pochodne i mające możliwość zarabiania zarówno na wzrostach, jak i spadkach rynkowych indeksów. Ich zyski są jednak mniejsze, sięgają 1,8 proc. Kilka poprzednich miesięcy ten fundusz także kończył nad kreską, w kwietniu zyskał 18 proc.
W maju indeks WIG zyskał 1,1 proc. WIG20, indeks naszych blue chips, urósł mniej, 0,2 proc. Amerykański S&P 500 w tym czasie zwyżkował 5,3 proc.
Na dobry ubiegłomiesięczny wynik Investor FIZ największy wpływ miały trafione inwestycje w płynne spółki światowe. Chodzi na przykład o branżę transportu morskiego, surowcową czy nieruchomości. Zarządzający tłumaczą, że ich akcje wcześniej najmocniej spadły i teraz dynamicznie się odbijały.
– Wartość dodaną stanowiły również operacje na kontraktach terminowych na indeksy największych światowych giełd – piszą w raporcie. Jaką strategię szykują na najbliższy czas? – Obecnie zamierzamy nadal aktywnie podchodzić do rynków, na których operujemy. Pozytywnie oceniamy perspektywy złota, które, porównując ze światowym poziomem bazy monetarnej, jest mocno niedowartościowane – zapowiadają. Dodają, że coraz lepiej, wraz z poprawą na rynku surowców, zachowują się spółki rosyjskie.
W stronę surowców wzrok kierują również zarządzający z Opery. – Dziś uważamy, że scenariusz utrwalenia wzrostów jest wysoce prawdopodobny i utrzymujemy przeważające zaangażowanie w akcje.