Wczoraj poprawkami Senatu do już uchwalonej nowelizacji ustawy zajmowała się Komisja Finansów Publicznych.

Zmiany rozszerzają zakres transakcji, które powinny być zgłaszane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (jest nim jeden z wiceministrów finansów). Obowiązek ten obejmować będzie również polisy na życie, także te powiązane z ubezpieczeniem emerytalnym. Generalną zasadą jest zgłaszanie do GIIF transakcji, których wartość przekracza równowartość 15 tys. euro.

Nowe przepisy nakazują tzw. instytucjom obowiązanym (m.in. banki, brokerzy i TFI) stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego wobec klientów. To m.in. dokładna weryfikacja tożsamości i bieżącego monitorowania stosunków gospodarczych z klientem. Ustawa wprowadza także wymóg wdrożenia wewnętrznych procedur w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Podmiotom, które tego nie zrobią, grozić będzie kara pieniężna do 750 tys. zł.

Senatorowie chcą, aby część z tych przepisów nie dotyczyła adwokatów i radców prawnych. O losach poprawki zdecyduje Sejm. Przepisy wejdą w życie rok po ich ogłoszeniu.

W 2008 r. GIIF przekazał do prokuratury 248 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Wartość kwestionowanych transakcji sięgała 1,03 mld zł. Generalny Inspektor 319 razy zablokował także rachunki osób podejrzanych.