Pioneer chciał, by na dywidendę bank przeznaczył 483 mln zł, czyli 3,7 zł na akcję. Przeciwko zagłosował przede wszystkim inwestor strategiczny Handlowego – Citigroup, do którego należy 75 proc. akcji. Wypłaty dywidendy nie chciała również część inwestorów finansowych.

Prezes Sławomir Sikora bronił decyzji o niewypłacaniu w tym roku dywidendy, mówiąc, że w skrajnym wypadku, gdyby koniunktura okazała się znacznie gorsza od podstawowego scenariusza banku (instytucja zakłada minimalny wzrost produktu krajowego brutto) „mogłoby wystąpić zjawisko istotnego obniżenia kapitałów poniżej poziomu rekomendowanego przez nadzór”. Prezes zaznaczył, że do praktyki wypłacania dywidendy bank może wrócić w przyszłym roku. Wtórował mu Stanisław Sołtysiński, szef rady nadzorczej: – W przyszłym roku będziemy mogli zastanowić się nad tym, czy nie zrekompensować akcjonariuszom ostrożnego podejścia w tym roku – powiedział.

Na walnym zgromadzeniu aktywne było Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które interesowało się m.in. sprawą opcji walutowych, które były głównym powodem spadku zysku Handlowego w ubiegłym roku. Prezes stwierdził, że ten problem powinien zanikać jeszcze w tym roku. Pytany, czy firmy, z którymi bank zawierał transakcje opcyjne, zgłaszają jakieś roszczenia wobec Handlowego, Sikora odpowiedział, że „nie mam żadnych podstaw, by twierdzić, że któryś z tych przypadków będzie materialnie istotny dla banku”.

Na wczorajszym walnym zgromadzeniu wrócono do sprawy sprzedawania przez Handlowy zamożnym klientom not strukturyzowanych banku Lehman Brothers, który zbankrutował we wrześniu ubiegłego roku. Takie papiery nabyło ponad 200 osób. – Z niektórymi, tymi, którzy zgłaszają się do nas z pytaniami, wyjaśniamy ich sytuację prawną – powiedział Sławomir Sikora.

Akcjonariusze wybrali radę nadzorczą nowej kadencji. Przez kolejne trzy lata, oprócz Stanisława Sołtysińskiego i Andrzeja Olechowskiego, będzie w niej zasiadał m.in. Igor Chalupec, były prezes Orlenu i wiceminister finansów.