Dla firm, które mają doświadczenie we współpracy z ochroną zdrowia, powstaje nowy rynek doradców przy programie przekształceń szpitali w spółki. Rząd zaplanował na ten cel 1,125 mld zł. To o połowę mniej, niż obiecywał, ale za to premier i minister finansów zapewniali, że mimo kryzysu te pieniądze są pewne.
Gros pieniędzy trafi na zmniejszenie zobowiązań publicznoprawnych. Nie oznacza to jednak, że na programie nie zyskają przedsiębiorcy. Samorządy będą musiały np. przejąć i spłacić długi likwidowanych szpitali publicznych, tak by powstająca w ich miejsce spółka od razu nie zbankrutowała.
Program „Ratujemy polskie szpitale” (tzw. plan B) ma obowiązywać w latach 2009–2011. Powstał po tym, jak w grudniu 2008 r. prezydent zawetował ustawę, zakładającą obowiązkowe przekształcenie szpitali w spółki. W kwietniu udział w przekształceniach deklarowały 82 samorządy posiadające szpitale. Teraz eksperci mówią o nawet połowie szpitali.
[srodtytul]Pytania do... Rafała Wasilewskiego, prezesa M.W. Trade[/srodtytul]
[b]Coraz więcej szpitali chce się przekształcić w spółkę, a samorządy będą musiały spłacić ich zadłużenie. Jak wpłynie to na Państwa biznes, czyli głównie udzielanie szpitalom pożyczek na spłatę długów?[/b]