Czy pracując na umowę-zlecenie trzeba przystąpić do OFE? Czy fundusze emerytalne oferują nagrody za zawarcie umowy? To fragmenty najciekawszych pytań na temat rynku emerytalnego, jakie trafiły do Komisji Nadzoru Finansowego w ramach akcji Zapytaj Eksperta.– Pomimo okresu urlopowego wpłynęło do nas kilkadziesiąt pytań.
Najwięcej dotyczyło działalności akwizytorów OFE oraz pomysłów na akwizycję w przyszłości – mówi Katarzyna Biela z biura prasowego KNF. Dodaje, że internauci poruszali również kwestie problemów związanych ze zmianą OFE oraz transferami środków pomiędzy funduszami. Pytania te mogą przydać się KNF przy uzasadnianiu planowanych zmian w akwizycji OFE mających na celu wykluczyć akwizytorów z rynku wtórnego, związanego ze zmianą członkostwa w OFE.
Jedno z pytań dotyczyło uniemożliwienia transferu pieniędzy klienta do wybranego przez niego OFE. Doszło do niego w wyniku sfałszowania oświadczenia informującego stary fundusz o nieważności umowy zawartej z nowym. W takiej sytuacji KNF radzi wyjaśnić sprawę z OFE i ewentualnie powiadomić prokuraturę.
Eksperci Komisji wyjaśniają też, czemu wraz z trzyletnimi stopami zwrotu nie chcą pub-likować miar ryzyka funduszy. – Spróbujmy wytłumaczyć statystycznemu członkowi OFE wskaźnik Sharpa, information ratio itp. Warto się zastanowić, czy poza wąską grupką ekspertów ktoś to zrozumie i czy pomoże mu to w dokonaniu trafnego wyboru OFE – pytają.
Przypominają także, że przed giełdową bessą fundusz, który miał najlepsze mierniki ryzyka, potem osiągał najgorsze wyniki, bo spadki cen akcji najbardziej dotknęły właśnie ten fundusz. Komisja Nadzoru Finansowego obawia się też, że mierniki ryzyka mogłyby być wykorzystywane przez akwizytorów do manipulowania informacjami.Za kilka dni eksperci z pionu nadzoru bankowego odpowiedzą na pytania dotyczące kredytów hipotecznych.