Pozostali oferenci: London Stock Exchange, NYSE Euronext i Nasdaq OMX wciąż odmawiają komentarzy. Giełda z Frankfurtu planuje wprowadzenie w Warszawie własnego systemu traidingowego. Ewentualny harmonogram zmian nie jest jeszcze ustalony. – Xetra pozwoli zwiększyć udział inwestorów zagranicznych w obrotach GPW, co jest kluczowe dla rozwoju tego rynku. Rozumiemy jednak, że wszelkie modyfikacje powinny być planowane ostrożnie, tak aby nie utrudnić zawierania transakcji dotychczasowym inwestorom – mówi Rainer Riess, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za Xetrę i ofertę na zakup GPW. Dodaje, że Deutsche Boerse chce zachować niezależność warszawskiego parkietu. – Chcielibyśmy, aby GPW była regionalnym centrum dla Europy Środkowej i Wschodniej. Chcemy jednocześnie rozwijać usługi giełdowe, bazując na lokalnych zasobach, uważamy bowiem, że to najlepsze podejście – podkreśla Rainer Riess.

Oferta Deutsche Boerse może być postrzegana jako odpowiedź na konsolidację parkietów w regionie przez Wiener Boerse. Niemniej jednak władze spółki z Frankfurtu twierdzą, że nie chodzi o rywalizację z austriackim operatorem. – Współpracujemy z Wiener Boerse i jej spółkami zależnymi – giełda bułgarska pracuje na bazie Xetry, parkiety w Słowenii i w Czechach korzystają z dostępu do naszego systemu – wyjaśnia dyrektor DB. – Dla nas polski rynek jest znacznie większy od innych lokalnych parkietów w regionie i wymaga szczególnego zainteresowania – dodaje.

Deutsche Boerse prowadzi jeden z większych światowych rynków instrumentów pochodnych – Eurex. Frankfurt chce także rozwijać obrót derywatami w Polsce. – Instrumenty pochodne mają w tym regionie olbrzymi potencjał. Inwestorzy mogą ich potrzebować, aby zabezpieczać się przed ryzykiem i zwiększać skalę obrotów – wyjaśnia dyrektor niemieckiej giełdy. Riess podkreśla, że rośnie znaczenie usług centralnego kontrpartnera (podmiot gwarantujący rozliczenie transakcji). W Polsce taką rolę pełni Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, na rynku niemieckim – Eurex Clearing należący do frankfurckiej giełdy.

Ile Deutsche Boerse może zapłacić za większościowy pakiet akcji GPW? – To dobre pytanie. Będziemy to wiedzieć po przeprowadzeniu due diligence giełdy – mówi Riess.