Podczas gdy fundusze akcji krajowych w skali ostatniego miesiąca zarobiły nawet po 5 proc. i więcej, Allianz Akcji Plus jest na minimalnym minusie, a Allianz Akcji tylko na 3-proc. plusie. W grupie podmiotów stabilnego wzrostu fundusz Allianza jako jedyny jest pod kreską. Powód?

Zarządzający mają relatywnie mało akcji w portfelach, a do tego nie mają zbyt wiele walorów banków. Tymczasem od 21 czerwca do 21 lipca WIG zyskał 5,4 proc., a WIG-Banki zwyżkował w tym czasie o 11,5 proc. (miesięczne stopy zwrotu funduszy i indeksów z 22 lipca będą dużo lepsze ze względu na efekt bazy – 22 czerwca WIG spadł o 5 proc.).Wyniki funduszy Allianza odstawały od konkurencji szczególnie w poprzednim tygodniu, kiedy indeksy GPW dużo zyskały.

– Nasze portfele są dość defensywne od początku czerwca. Naturalną konsekwencją przyjęcia pewnego scenariusza wydarzeń jest ryzyko krótkookresowego „niezałapania” się na korekty. Świadomie je podejmujemy. Przecież taki ubytek można szybko odrobić – tłumaczy Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI. – Nie przewidzieliśmy tak silnych wzrostów, szczególnie aż takich w przypadku cen akcji banków – mówi. Twierdzi, że nie było ku nim podstaw. – Fundamenty banków nie zachęcają do kupowania ich akcji. Nabywają je tak naprawdę komputery światowych instytucji, które po prostu kupują największe spółki z naszej GPW – komentuje Mikuć.

Co teraz zamierzają zarządzający? – Na razie przyglądamy się sytuacji i nie wykonujemy gwałtownych ruchów. Nie potrafię jeszcze przedstawić naszej jednoznacznej wizji zachowania się indeksów – mówi Mikuć. Jak już pisaliśmy, zarządzający Allianza doskonale wyczuwali rynek w I półroczu. Na początku roku mieli mało akcji, w tym banków i deweloperów, przez co tracili znacznie mniej niż rynek. Dokupili je na samym początku wiosennej korekty wzrostowej, co z kolei pozwoliło im ponadprzeciętnie zarobić. Tuż przed giełdowymi zniżkami z II kwartału znowu zmniejszyli zaangażowanie. Pierwsze półrocze 2009 r. Allianz Akcji Plus zakończył z ponad 33-proc. zyskiem, a Allianz Akcji (z większymi aktywami) zarobił ponad 24 proc. Średnia dla funduszy akcji krajowych wyniosła 14 proc.