Jak dowiedział się „Parkiet”, Ludwik Sobolewski, prezes GPW, bardzo na to liczy. Dopina organizację debiutu. To byłyby pierwsze papiery dopuszczone do obrotu na tej platformie. Kiedy mogłoby to nastąpić? Władze GPW zapowiadają, że Bond Spot ma być gotowy jeszcze w tym kwartale.

Wczorajsza transza papierów dłużnych stolicy trafiła głównie w ręce funduszy emerytalnych, które kupiły blisko dwie trzecie emisji. Zarządzający OFE nie chcieli jednak komentować, na ile istotna jest dla nich możliwość handlu papierami na Bond Spot i czy zamierzają z niej korzystać. Jedną czwartą obligacji stolicy zainteresowani byli ubezpieczyciele. Banki kupiły niespełna 10 proc., a towarzystwa funduszy inwestycyjnych – niecałe 2 proc.

Warszawskie papiery z wczorajszej emisji zapadają 25 października 2019 r. Kupon jest stały, wynosi 6,7 proc. w skali roku. Cena emisyjna została ustalona na poziomie 95,252 proc. wartości nominalnej. Jest to pierwsza emisja obligacji krajowych Warszawy po II wojnie światowej. Popyt przewyższył wartość oferty. Chętnych było na papiery o wartości ponad 1,2 mld zł. Zarządzający z TFI i OFE – choć nie komentują zmian w swoich portfelach – przyznają, że obligacje stolicy są interesujące.

– Fundusze emerytalne mogły zainteresować się obligacjami, bo dają lepszą premię niż skarbowe. To ich główna zaleta. A ryzyko ich jest tylko niewiele wyższe, bo Warszawa zbankrutować nie może – mówi Ewa Radkowska, członek zarządu ING PTE odpowiedzialna za politykę inwestycyjną.

Jak zapowiadała Rada Warszawy, pieniądze z emisji mają być przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetu stolicy. W sumie Warszawa ma wyemitować papiery o wartości 4 mld zł. Jeszcze w kwietniu stolica sprzedała obligacje o wartości 200 mln euro przeznaczone dla inwestorów zagranicznych. Wyemitowane wczoraj papiery dłużne dostały długoterminowy rating od Fitcha na poziomie AAA, czyli najwyższym z możliwych. Miasto Warszawa Fitch ocenia na poziomie AAA ze stabilną perspektywą.