Wczoraj Grzegorz Banaś z tego klubu zgłosił taką poprawkę podczas prac komisji. Zawierała też propozycje, by kasy mogły reasekurować się w BFG. Z wyjaśnień Banasia wynikało, że BFG w razie bankructwa SKOK mógłby w zakresie gwarantowania depozytów sięgać po pieniądze z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK. KK SKOK i BFG prowadziły na ten temat wstępne rozmowy w 2008 r. Choć potem, po zgłoszonych przez resort finansów wątpliwościach Banaś postanowił je wycofać do przyszłego tygodnia. Temat ma powrócić na posiedzeniu plenarnym, a MF przedstawić na ten temat szerszą analizę. Zdaniem rządu na objęcie kas gwarancjami BFG jest za wcześnie, bo nie przeszły audytu i nie wiadomo, jaka jest w nich sytuacja. W przyszłym tygodniu, podczas posiedzenia Senatu, spodziewać można się jeszcze szeregu innych zaskakujących poprawek, dotyczących m.in. przesunięcia w czasie wejścia w życie kluczowych zapisów ustawy.
Wyjaśniona ma być też przez MF i KK SKOK kwestia opłat ponoszonych przez kasy na rzecz nadzoru: czyli KK oraz KNF. W ustawie zapisano je na poziomie 0,02 proc. aktywów.Przedstawiciele KK wyrażali obawy, że nie skalkulowano rzeczywistych kosztów. – Czy ustawodawca ma możliwość, w odniesieniu do organizacji prywatnej, ustalać maksymalne składki – pytał wręcz prezes Grzegorz Bierecki, prezes KK SKOK. Ponadto twierdził, że nie ma żadnego uzasadnienia dla akurat 5 proc. wskaźnika wypłacalności kas, jaki wprowadza ustawa.
Senatorowie mówili wczoraj, że trafiło do nich wiele listów od szefów kas. Obawiają się oni m.in. utraty stanowiska, gdy KNF przejmie nadzór nad kasami i będzie decydować, czy prezesi dają należytą rękojmię. Wiceminister finansów Maciej Grabowski uspokajał, że nie widzi powodów do obaw. – Na pewno nie ma intencji, by stawiać bardzo wyśrubowane kryteria – mówił.
Głos przeciwko nowej ustawie zabrał po raz kolejny prof. Henryk Cioch. Jego zdaniem, ustawa nakładając na spółdzielczość nadzór państwowy, cofa nas „w mroczny okres przełomu lat 40 i 50-tych”. A jeśli dziś „upaństwowione” zostaną SKOK-i, kolejne mogą być spółdzielnie mieszkaniowe i inne przejawy spółdzielczości. Senatorowie przyjęli jednak też kilka poprawek ułatwiających kasom działanie. Będą one mogły w określonych warunkach, za zgodą KNF, zaliczać np. obligacje długoterminowe do kapitałów własnych. Ola