Procedura przekształcania spółek może dotyczyć w zasadzie każdego ich typu (zatem ze spółki osobowej na osobową, z osobowej na kapitałową i odwrotnie, z kapitałowej na kapitałową). Przekształcenia spółek osobowych w kapitałowe są z reguły podyktowane procesami optymalizacji podatkowej oraz faktem, iż cechy spółki kapitałowej, z ograniczeniem osobistej odpowiedzialności wspólników na czele, pozwalają na realizację przedsięwzięć gospodarczych w większych rozmiarach. W ramach spółek kapitałowych łatwiej jest bowiem nadzorować i kontrolować powierzone przez inwestora zewnętrznego środki finansowe oraz pozyskiwać i wyodrębniać w świadectwach udziałowych nowe środki, przy czym ostatni z wymienionych argumentów będzie najczęściej uzasadnieniem dla przekształceń w obszarze samych spółek kapitałowych.
Podstawową zasadą przekształceń jest sukcesja uniwersalna praw i obowiązków spółki przekształcanej na spółkę powstałą w wyniku przekształcenia oraz fakt, iż dotychczasowi wspólnicy uczestniczący w tym procesie stają się z dniem przekształcenia wspólnikami podmiotu o nowej formie organizacyjno-prawnej. Tak zwana zasada kontynuacji oznacza zatem, że jeśli nic innego nie wynika ze szczególnych przepisów lub nakazów władz publicznych, to mimo przekształcenia spółka pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały jej uprzednio przyznane. Tym samym z punktu widzenia uprawnień i zobowiązań cywilnoprawnych spółki przekształcenie pozostaje czynnością neutralną, w którym to przekonaniu utwierdzać może zachowanie przez nią jej dotychczasowych numerów NIP i REGON. Podobne refleksje stosować należy do spraw pracowniczych spółki przekształconej.
[srodtytul]Schemat działania[/srodtytul]
Procedura przekształcenia formy prawnej jest dość schematyczna i wyodrębnia się w niej trzy fazy - przygotowawczą, główną i rejestrową, określane również jako fazy menedżerska, właścicielska i autoryzacji przez organy państwa. W pierwszej z nich potrzeba przekształcenia formy prawnej i jej rodzaj stanowią przedmiot planów osób zajmujących się na bieżąco sprawami spółki. Efektem tej fazy jest uzgodnienie planu przekształcenia, po którego przygotowaniu podmioty kontrolujące spółkę decydują ostatecznie o wszelkich kwestiach związanych z jej nowym ustrojem wewnętrznym (faza właścicielska). W ostatniej - autoryzacji - poczynione ustalenia weryfikowane są przez sąd rejestrowy, a następnie ogłaszane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Prawo stawia jednak pewne ograniczenia dla przekształceń, które ze względu na zły stan finansowy podmiotu mogłyby prowadzić do nadużyć, wyłączając omawianą możliwość w stosunku do spółek znajdujących się w likwidacji (z rozpoczętym podziałem majątku) oraz będących w upadłości. Obecnie restrukturyzacja łączona jest przede wszystkim z zamiarem połączenia się określonego przedsiębiorstwa z innym podmiotem oraz z dokonywanymi przejęciami, co ma ścisły związek z wzrastającą aktywnością spółek giełdowych, które w ten sposób wykorzystują kapitał pozyskany z emisji akcji.
[srodtytul]Łączenie siź spółek[/srodtytul]