Globalni gracze muszą się uaktywnić na polskim rynku

Ministerstwo Skarbu Państwa chce wykorzystać debiut PZU do skłonienia banków inwestycyjnych do większej aktywności w Polsce. Plany, jakie przedstawią, będą jednym z kryteriów wyboru oferującego

Publikacja: 21.12.2009 00:11

Minister skarbu Aleksander Grad (u góry) założył, że do końca tego roku wybierze oferujących akcje P

Minister skarbu Aleksander Grad (u góry) założył, że do końca tego roku wybierze oferujących akcje PZU. Przyszłoroczny debiut ubezpieczyciela kierowanego przez Andrzeja Klesyka będzie jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku kapitałowym.

Foto: GG Parkiet, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Przedstawicielstwo w Polsce, status członka giełdy czy rekomendowanie spółek notowanych na GPW – to wszystko może pomóc bankom inwestycyjnym walczącym o możliwość uczestniczenia w przyszłorocznej pierwotnej ofercie publicznej PZU. Do końca roku resort skarbu chce wybrać doradcę, tak aby przygotowania do IPO ruszyły z kopyta. MSP zależy bowiem, aby akcje największego polskiego ubezpieczyciela trafiły na parkiet najpóźniej 14 maja.

[srodtytul]Koło zamachowe prywatyzacji[/srodtytul]

– Chcemy, aby debiut PZU pomógł w przekonaniu inwestorów do zainteresowania się naszym rynkiem. W ten sposób zwiększamy szansę powodzenia kolejnych prywatyzacji. Do tego potrzebujemy czołowych banków inwestycyjnych, z szeroką bazą klientów – mówi nasze źródło z MSP.

W ubiegłym tygodniu w ministerstwie odbyły się spotkania z dziewięcioma największymi bankami inwestycyjnymi: Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup, UBS, Credit Suisse, Deutsche Bank, JP Morgan, Merrill Lynch i Nomura. Ich przedstawiciele prezentowali w MSP koncepcje dotyczące sprzedaży akcji. Dziewiątka ta była wymieniona jako możliwi globalni koordynatorzy w umowie Skarbu Państwa z Eureko kończącej wieloletni spór i zakładającej debiut PZU.

[srodtytul]Sugestia, nie wymóg[/srodtytul]

Urzędnicy MSP zadawali z kolei pytania o aktywność zaproszonych na polskim rynku. Potwierdziło to „Parkietowi” niezależnie od siebie kilka osób biorących udział w spotkaniach.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych w resorcie wynika, że rządowi zależy m.in. na tym, aby duże banki zostały w Polsce na dłużej, nie tylko przy okazji prywatyzacji PZU. Dlatego też MSP oczekuje albo deklaracji o otworzeniu przedstawicielstwa z licencją Komisji Nadzoru Finansowego, albo większej aktywności na rynku kapitałowym w charakterze zdalnego członka. Zainteresowanie Polską może się wyrażać przez częstsze niż do tej pory opracowywanie rekomendacji i analiz o spółkach z GPW.

– Niczego nie chcemy wymuszać. Niemniej tak prestiżową transakcję można wykorzystać, aby banki inwestycyjne mocniej zaangażowały się w nasz rynek – mówi nasz informator.

[srodtytul]Nowe rekomendacje[/srodtytul]

Część banków inwestycyjnych wymienionych w załączniku do ugody z Eureko rzeczywiście działa w Polsce w niepełnym zakresie. Bezpośredniego dostępu do warszawskiej giełdy nie mają UBS oraz Nomura. Typowego oddziału nie mają Goldman Sachs, Nomura i Morgan Stanley i Merrill Lynch (ten ostatni zamknął przedstawicielstwo jeszcze w latach 90.). Sytuacja wygląda lepiej, jeżeli chodzi o wystawianie rekomendacji. W piątek do banków, które oceniają polskie spółki, dołączył Credit Suisse. Sporadycznie raporty przygotowują Goldman Sachs i JP Morgan (głównie dla banków).

[srodtytul]Ważny stan portfela[/srodtytul]

Z rozmów z bankierami wynika, że możliwe są różne konfiguracje oferujących. W przypadku październikowej oferty holenderskiego ubezpieczyciela Delta Lloyd z grupy Aviva papiery plasowały trzy banki inwestycyjne – Morgan Stanley, Goldman Sachs i JP Morgan. MSP liczy, że udział międzynarodowych instytucji przyciągnie na polski rynek m.in. amerykańskie fundusze. Im więcej kupujących – tym z kolei lepsza wycena PZU.

Przedstawiciele banków podkreślają, że w przypadku grupy PZU, w której istotną rolę odgrywa towarzystwo życiowe i OFE, inwestorzy zwracać będą uwagę na informacje dotyczące stanu portfela i długoterminowej prognozy wpływów ze składek i wypłat świadczeń.

[ramka][b]Kilka możliwych terminów debiutu PZU na giełdzie[/b]

Najwcześniejszym możliwym terminem debiutu jest 14 maja 2010 r. Wynika on z wymogów nie tylko polskiego, ale i amerykańskiego prawa. Tamtejsze przepisy przewidują, że do IPO powinno dojść nie później niż 135 dni po zamknięciu ostatniego okresu rozrachunkowego (w tym przypadku chodziłoby o dane finansowe za cały 2009 rok). Kolejne możliwe terminy debiutu, oparte już na kwartalnych wynikach finansowych, to 13 sierpnia, a potem początek listopada.Wprowadzenie PZU na giełdę jest jednym z postanowień ugody między Skarbem Państwa a Eureko, podpisanej na początku października 2009 r. Zgodnie z jej warunkami w czasie oferty publicznej ma być oferowanych około 20 proc. akcji PZU (15 proc. należących do Eureko i 4,9 proc. będących własnością Skarbu Państwa). Po ofercie udział Eureko w akcjonariacie PZU ma wynosić 18 proc., a docelowo spaść do 13 proc. Ponadto przez 15 lat holenderski ubezpieczyciel nie będzie mógł powiększać swojego zaangażowania w PZU. Strony przygotowały listę instytucji finansowych, które będą mogły uczestniczyć w sprzedaży papierów. [/ramka]

[ramka][b]Kto może być oferującym? [/b]

Morgan StanleyWspólnie z ING przygotowuje ofertę Katowickiego Holdingu Węglowego

Goldman Sachs Razem z UniCredit CAIB sprzedawał akcje PGE

Citigroup Współpracuje z MF przy emisji euroobligacji, należący do banku

DM BH jest jednym z najbardziej aktywnych brokerów na GPW

UBS Współpracował przy ofercie Cyfrowego Polsatu i emisjach euroobligacji

Credit Suisse Oferujący przy debiucie Enei

Deutsche BankKoordynujący ostatnią ofertę PKO BP, uczestnik konsorcjum przy debiucie Immoeast

JP MorganJeden z akcjonariuszy PZU, koordynował emisję akcji, a potem obligacji TVN

BofA / Merrill LynchUczestnik konsorcjum przy emisji akcji PKO BP

NomuraCzłonek konsorcjum przy emisji obligacji na rynek japoński[/ramka]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku