Frankfurcka instytucja stara się ujednolicić zasady rozrachunku papierów wartościowych w całej Unii Europejskiej.
Chodzi przede wszystkim o to, aby komunikaty pozwalające na przeksięgowanie papierów między rachunkami inwestorów w różnych krajach miały ten sam format, co pozwoliłoby ograniczyć koszty związane z „ręcznym” sterowaniem przy takich transakcjach. Władze EBC liczą, że T2S ruszy w połowie 2013 r. i spowoduje, że transakcje międzynarodowe staną się tańsze.
Choć pierwotnie projekt wspólnych zasad rozrachunku skierowany był do krajów należących do strefy euro, EBC zdecydował się jednak rozszerzyć ofertę na inne kraje członkowskie Unii Europejskiej. Do tej pory chęć przystąpienia do T2S zadeklarowało 29 izb depozytowo-rozliczeniowych.
Krajowy Depozyt w Polsce będzie pełnić rolę przewodniczącego tzw. krajowej grupy roboczej, skupiającej przedstawicieli instytucji, których zmiana dotyczy. Oprócz domów maklerskich i banków chodzi m.in. o Narodowy Bank Polski, który odpowiada za wymianę walutową. Jednym z pierwszych zadań dla grupy będzie opracowanie listy barier i zagrożeń związanych z wdrożeniem projektu T2S w Polsce.
– Zarówno KDPW, jak również innym depozytom w Europie będzie zależało na ustaleniu zdrowych zasad współpracy pomiędzy depozytem a jego klientami, co będzie sprzyjało dyskusji i wypracowywaniu dobrych praktyk na płaszczyźnie międzynarodowej. Istotnym zadaniem będzie wypracowanie propozycji polskich praktyk z uczestnikami rynku – wyjaśnia Iwona Sroka, prezes KDPW.