Potwierdził informacje „Parkietu”, że giełda rozpoczęła rozmowy z czterema dużymi operatorami – London Stock Echange, Deutsche Boerse, NYSE-Euronext i Nasdaq OMX – dotyczące dostarczenia nowego systemu transakcyjnego. Obecny Warset na tle konkurencji jest bowiem przestarzały.
– System transakcyjny będzie głównym komponentem tego porozumienia o współpracy strategicznej. Ale są i inne tematy, takie jak powiększanie liczby członków GPW, jak proponowanie spółkom zagranicznym wejścia na rynek w Warszawie – dodał szef GPW.
Władze giełdy nie chcą zadeklarować, kiedy dojdzie do wyboru partnera. – Dobrze by było, aby w prospekcie emisyjnym przed planowanym debiutem GPW informacja o sojuszu strategicznym się znalazła. To może zwiększyć wartość spółki – mówi Leszek Pawłowicz, szef Rady Giełdy. – Jeżeli miałoby to prowadzić do niepotrzebnej presji czasu przy negocjacjach, sprawę można zamknąć już po IPO – dodaje.
Strategiczne alianse giełd nie są nowością. Na początku 2007 r. umowę tego typu podpisała giełda nowojorska z tokijską. Z kolei giełda londyńska razem z tokijską uruchomiła w 2009 r. alternatywną platformę obrotu (Tokio AIM). Przykładem współpracy technologicznej jest porozumienie Nasdaq z moskiewskimi giełdami RTS i Micex – amerykański operator od 2005 r. udostępnia partnerom system transakcyjny.