NC Index: trzeba zmienić zasady

Pięć spółek, które w 33 proc. odpowiadają za zmianę indeksu NewConnect, generuje za zaledwie 9 proc. obrotów na alternatywnym parkiecie warszawskiej giełdy. Przedstawiciele rynku postulują m.in. wprowadzenie kryterium płynności

Publikacja: 08.03.2010 00:28

Przedstawiciele rynku są zdania, że obecny sposób wyliczania NewConnect Indeks nie jest optymalny, a

Przedstawiciele rynku są zdania, że obecny sposób wyliczania NewConnect Indeks nie jest optymalny, a zarząd warszawskiej giełdy powinien zastanowić się nad zmianą sposobu liczenia tego wskaźnika

Foto: PARKIET

Przedstawiciele rynku są zdania, że obecny sposób wyliczania NewConnect Indeks nie jest optymalny, a zarząd warszawskiej giełdy powinien zastanowić się nad zmianą sposobu liczenia tego wskaźnika.

[srodtytul]Nieważna płynność[/srodtytul]

– W obecnej formie NC Index ma niewielką wartość informacyjną – zauważa Marcin Duszyński, prezes Capital One Advisers, autoryzowanego doradcy na rynku NewConnect. Obecnie wielkość pakietów spółek w indeksie, czyli pośrednio ich wagę, wyznacza się na podstawie liczby akcji w tzw. wolnym obrocie. Dodatkowo wpływ pojedynczej spółki na NC Index jest raz na kwartał ograniczany do 10 proc. Ta metodologia powoduje, że wpływ na indeks małej giełdy ma jedynie rynkowa kapitalizacja danego podmiotu, a w ogóle nie jest brana pod uwagę płynność akcji.

[srodtytul]Kto decyduje o zmianie?[/srodtytul]

Obecnie pięć największych spółek odpowiada w jednej trzeciej za zmianę indeksu. Największą wagę, jako jedyna przekracza 10 proc., ma PTI, zajmująca się inwestycjami w małe i średnie firmy. W skład piątki wchodzą jeszcze producent maszyn do utylizacji azbestu Aton HT, Photon Energy, projektujący i budujący kolektory słoneczne, producent kosmetyków i farmaceutyków Pharmena oraz Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Mimo że spółki te w głównej mierze decydują o zachowaniu NC Index, obroty na ich akcjach stanowiły zaledwie 9 proc. całego handlu na NewConnect w lutym.

Zdaniem większości przedstawicieli rynku zarząd warszawskiej giełdy powinien zmienić sposób liczenia wag, tak by płynność akcji także była brana pod uwagę. – Słusznie na początku działania alternatywnego rynku nie była ona brana pod uwagę, ale obecnie obroty cały czas rosną i są coraz ważniejszym elementem NewConnect – mówi Piotr Wieczorek, prezes spółki Salwix, autoryzowanego doradcy na NC.

[srodtytul]Czy wszyscy zasługują?[/srodtytul]

Istnieje jednak pewne zagrożenie, które wskazują autoryzowani doradcy na NC. – Obecnie najbardziej płynne są spółki, których wartość fundamentalna budzi spore wątpliwości, nikt chyba nie chce, by te firmy decydowały o obrazie rynku – mówi anonimowo przedstawiciel jednej z firm.

Obecnie w skład NC Index z automatu wchodzą wszystkie spółki, które debiutują na tym rynku. Zdaniem części autoryzowanych doradców, racjonalnym rozwiązaniem mogło by być wprowadzenie segmentacji firm i to nie ze względu na branże, ale na wielkość czy płynność. – Powinno powstać kilka segmentów rynku, które spowodowałyby, że NewConnect stałby się bardziej przejrzysty dla inwestorów – mówi Marcin Duszyński.

[srodtytul]GPW wprowadza zmiany[/srodtytul]

Dlatego dobrze oceniany jest kierunek zmian jakie proponuje zarząd giełdy. Ostatnio w wywiadzie dla „Parkietu” prezes GPW Ludwik Sobolewski zapowiedział, że z końcem marca powstanie nowy segment NewConnect Lead. W jego skład na początku ma wejść kilkanaście spółek. Będą to firmy, które spełniają wiele wymagających warunków dotyczących obrotu, płynności, kapitalizacji, stosowania dobrych praktyk, jakości ładu informacyjnego.

Liczba podmiotów wchodzących w jego skład ma być zmienna, aktualizowana co kwartał na podstawie sześciomiesięcznych okresów. Zdaniem przedstawicieli GPW, spółki, które znajdą się w tym segmencie, będą miały stosunkowo wysoki potencjał przejścia na główny rynek warszawskiej giełdy.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28