Zamknięcie transakcji i emisja papierów nastąpi 15 kwietnia – mówi Mirosław Czekaj, skarbnik Warszawy.Kupon oferowanych inwestorom obligacji ustalono na poziomie 6,45 proc., takim samym jak poprzednia transza z lutego także 12-letnich papierów.Moment na sprzedaż papierów dłużnych był dobry – zgodnie przyznają inwestorzy instytucjonalni. Świadczy o tym duży popyt na papiery skarbowe.
– Dzięki relatywnie niedużej emisji znaleziono wystarczającą liczbę inwestorów, którzy mogli zaproponować cenę dającą podobną do poprzedniej emisji premię w rentowności stosunku do obligacji skarbowych. Przy większej kwocie emisji cena najprawdopodobniej zostałaby ustalona niżej albo emisja nie sprzedałaby się w całości – uważa Rafał Trzop, zarządzający portfelem dłużnym OFE Allianz.
Fundusze emerytalne znów były prawdopodobnie głównym nabywcą samorządowych obligacji. Inwestorzy przyznają jednak, że zaproponowany spread był atrakcyjny przede wszystkim dla Warszawy. Stolica sprzedała obligacje drogo, ale też w ciągu ostatnich tygodni bardzo spadła rentowność papierów skarbowych.
Marża wyniosła ok. 90 pkt ponad WIBOR i była wyższa niż w czasie emisji lutowej na taką samą kwotę – ok. 80 pkt. Inwestorzy spodziewali się jednak wyższej, w okolicach 100 pkt bazowych.W tym roku Warszawa chce wyemitować papiery za w sumie prawie 1 mld zł, w ramach programu o wartości ponad 4 mld zł.