Siedmiokrotnie wzrosła liczba skarg na towarzystwa w związku z oferowanymi przez nie ubezpieczeniami kredytu. Skargi na tego rodzaju polisy wciąż stanowią jednak nikłą część (1,2 proc.) wszystkich trafiających do RzU. Ubezpieczenia chroniące przed skutkami utraty pracy może oferować większość towarzystw majątkowych obecnych na polskim rynku, ale głównym graczem jest TU Europa należące pośrednio do Leszka Czarneckiego. W I kwartale tego roku wpłynęło do RzU dziesięć skarg na działalność tej spółki, tymczasem w porównywalnym okresie ub. r. nie było ani jednej. Znaczące składki z tego rodzaju produktów zbierają także: Allianz, Cardif ARD, Generali, Ergo Hestia.

Najczęściej jednak, tak jak i w poprzednich kwartałach, klienci towarzystw skarżyli się na ubezpieczenia komunikacyjne. W I kwartale tego roku wnioski ich dotyczące stanowiły 59,7 proc. wszystkich, rok temu było to 62,7 proc. Wygląda więc na to, że generalnie towarzystwa poprawiły jakość likwidacji szkód i obsługi klienta w tym segmencie biznesu. Od kilkunastu miesięcy wydają na ten cel sporo pieniędzy. Na przykład PZU i Warta uruchomiły spółki (PZU Pomoc i Warta24 Plus).

Stale znaczące kwoty inwestują także Ergo Hestia, Generali i Uniqa.Towarzystwa znacząco poprawiły także jakość usług w zakresie ubezpieczeń turystycznych. O ile skargi związane z tym rodzajem polis w I kwartale 2009 r. stanowiły 2,6 proc. wszystkich, o tyle w pierwszych trzech miesiącach tego roku było to już tylko 0,7 proc. Polisy turystyczne na polskim rynku oferują głównie Europa, Signal Iduna, PZU, Compensa, Uniqa, Europejskie, Generali i oddział firmy Mondial Assistance.

Jakość obsługi klienta w przypadku majątkowych towarzystw ubezpieczeń łatwo ocenić, porównując udział w rynku do udziału w skargach ogółem. Im większa różnica na plusie, tym lepszym podejściem do klienta może się pochwalić towarzystwo. W I kwartale najkorzystniejszy wskaźnik jakości obsługi klienta miało PZU (15,16 pkt proc.), a także STU Ergo Hestia (3,26 pkt proc.) i Allianz TU (2,1 pkt proc.). Najgorzej pod tym względem wypadło Link4 TU (-5,06 pkt proc.), Warta TuiR (-3,65 pkt proc.) oraz Moje Towarzystwo Ubezpieczeń (-3,28 pkt proc.).W odniesieniu do ubezpieczycieli życiowych nie jest to już takie proste, bo udział w rynku w przypadku niektórych firm jest sztucznie zawyżany na skutek oferowania tzw. polisolokat.

Z informacji „Parkietu” wynika, że towarzystwa w najbliższych miesiącach mogą otrzymać podpowiedź, w jaki sposób ograniczyć liczbę skarg. Powołana w czerwcu 2009 r. przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń Rada Dobrych Praktyk opracowała roboczą wersję kanonu dobrych praktyk, jeśli chodzi o rozpatrywanie skarg klientów.