Pieniądze za pośrednictwem specjalnego Funduszu Rozwoju Akceptacji trafią do firm, które instalują i obsługują terminale płatnicze. Będą one premiowane za pozyskiwanie sprzedawców, którzy dotąd nie akceptowali płatności kartami, zwłaszcza w małych miejscowościach i na terenach wiejskich. Warunkiem jest wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt: terminale do obsługi kart mikroprocesorowych, zbliżeniowych i do świadczenia usługi cashback (wypłata gotówki w sklepie – red.).
– Agenci rozliczeniowi często skupiają się na obsłudze pozyskanych punktów generujących wysokie obroty. Oczekujemy, że dzięki dofinansowaniu zainteresują się też segmentem, który do tej pory nie był dla nich atrakcyjny, a więc niewielkimi sklepami, które przynajmniej początkowo nie zapewnią wysokich dochodów. Dopłata będzie tym wyższa, im dłużej sprzedawca będzie korzystał z usługi – mówi Jakub Kiwior, dyrektor organizacji Visa Europe w Polsce.
Według danych NBP w Polsce pod koniec 2009 r. było 175,6 tys. placówek akceptujących karty płatnicze. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców liczba dostępnych terminali POS jest jednak ponaddwukrotnie niższa od średniej w krajach Unii Europejskiej. Program ma sprawić, że do 2015 r. liczba sprzedawców akceptujących karty w Polsce sięgnie 400 tys.