Jak pisaliśmy, z naszych informacji wynika, że z kolei DM Trigon, który ma 10 proc. udziałów w Spatium TFI, stara się o przejęcie większości (co wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego).

Przedstawiciele (także) krakowskiego Forum TFI odmówili komentarza. Specjalizuje się ono w tworzeniu funduszy dedykowanych zamożnym inwestorom, ma w nich zgromadzone ponad 2 mld zł. Taka działalność służy głównie optymalizacji podatkowej – inwestor odprowadza 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, np. ze sprzedaży spółek, dopiero po wyjściu z funduszu, czyli często po wielu latach, a nie corocznie. FIZ Spatium działa podobnie, przy czym – jak wynika z deklarowanego profilu – towarzystwo inwestuje głównie w nieruchomości. Jaką wartość mają jego aktywa – nie ujawnia.

Spatium TFI istnieje od października 2007 r. Jego twórcą był krakowski komornik Dariusz Ulfig (kapitał zakładowy to 3,4 mln zł), który w dalszym ciągu jest głównym akcjonariuszem. Prezesem towarzystwa jest Robert Chybowski, twórca pierwszego polskiego funduszu nieruchomości w BZ WBK AIB TFI. Od przedstawicieli Spatium TFI też nie uzyskaliśmy komentarza dotyczącego oddania funduszu do Forum TFI. Pytany przez nas przed blisko dwoma tygodniami o sens transakcji przejęcia pakietu kontrolnego w Spatium TFI przez DM Trigon, Chybowski powiedział, że „nie może potwierdzić ani zaprzeczyć informacjom o zakupie akcji”.

Zarząd DM Trigon nie wypowiada się w tej sprawie. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że TFI Spatium jest mu potrzebne, by rozszerzyć o fundusze ofertę dla klientów, którzy już korzystają z usług asset management. Kupno firmy z licencją TFI jest dziś mniej czasochłonne i kapitałochłonne niż rozpoczynanie procedury licencyjnej od zera.