W przypadku firm zobowiązania wobec podmiotów zagranicznych zwiększyły się o 8,2 mld euro. Zadłużenie przedsiębiorstw wynosiło w końcu I kwartału 86,7 mld euro. W ich przypadku znaczącą część stanowią kredyty uzyskane od inwestorów bezpośrednich – zagranicznych firm, które sprawują kontrolę nad polskimi podmiotami.
Zadłużenie zagraniczne sektora publicznego wynosiło w końcu grudnia 69,1 mld euro. Przez pierwsze trzy miesiące 2010 r. wzrosło o 8,2 mld euro. W porównaniu z końcem marca 2009 r. zwiększyło się o 21,3 mld euro.
Największa część zadłużenia sektora rządowego i samorządowego to zobowiązania z tytułu emisji papierów dłużnych. W marcu papiery sektora publicznego w posiadaniu inwestorów zagranicznych (chodzi zarówno o emisje, które były kierowane na zagraniczne rynki, jak i np. obligacje skarbowe emitowane na rynek polski, ale kupione przez podmioty z zagranicy) miały wartość 59,2 mld euro. W porównaniu z marcem 2009 r. zwiększyła się ona o 19,4 mld euro.
Zagraniczni inwestorzy biorą pod uwagę nie tylko ogólną wartość zadłużenia każdego kraju. Liczy się przede wszystkim to, jak dużą jego część trzeba będzie spłacić w najbliższym czasie. W przypadku Polski zadłużenie krótkoterminowe – czyli o terminie spłaty nieprzekraczającym roku – stanowiło w marcu 27,1 proc. całkowitej kwoty zobowiązań. W porównaniu z okresem wcześniejszym o 12 miesięcy ten udział wzrósł o 0,8 pkt proc. W I kwartale wzrósł o 2,2 pkt proc.