Warszawska GPW jest w trakcie finalizowania porozumienia z giełdą NYSE Euronext w sprawie nowego systemu transakcyjnego dla giełdy w Warszawie i współpracy biznesowej obu giełd – poinformował Ludwik Sobolewski na wczorajszym ZWZA giełdy. W szrankach o dostarczenie nowego systemu dla GPW stanęły też londyńska LSE i skandynawska Nasdaq-OMX.
[srodtytul]Inwestor strategiczny? [/srodtytul]
Na czym ma polegać „współpraca biznesowa”? – Jest bardzo szeroka. Dotyczy m.in. przekazywania zleceń, sieci członkowskiej, usług dla emitentów, nowych rynków i nowych instrumentów. Będziemy to precyzować w najbliższych miesiącach – mówi „Parkietowi” Ludwik Sobolewski, prezes GPW. – Całe przedsięwzięcie ma charakter wieloletni – zaznacza.
Sojusz może z czasem pójść dalej. – Celem współpracy jest umocnienie pozycji GPW w regionie. Będziemy przez kilka lat obserwować wskaźniki obrazujące rozwój warszawskiej giełdy. Po trzech–pięciu latach, gdy uznamy, że wprowadzenie nowego systemu transakcyjnego oraz jednoczesne wsparcie ze strony NYSE Euronext jest dla GPW korzystne, będziemy mogli zaprosić tę giełdę do rozmów o zakupie pakietu akcji GPW będącego w posiadaniu Skarbu Państwa – tłumaczy w rozmowie z „Parkietem” Maciej Wewiór, rzecznik MSP.
Chodzi o nawet 35 proc. akcji GPW. Taki pakiet Skarb Państwa planuje sobie zostawić przy prywatyzacji giełdy. Reszta akcjonariatu ma być rozproszona. Debiut GPW na GPW zaplanowany jest na listopad tego roku.