Powstanie więc system informatyczny służący do komunikacji między dystrybutorami jednostek, czyli głównie bankami, domami maklerskimi i pośrednikami finansowymi, a TFI oraz innymi podmiotami, głównie agentami transferowymi czy bankami depozytariuszami. Chodzi m.in. o wyceny jednostek oraz wpłaty i wypłaty klientów. Obecnie taki niezbędny przepływ informacji zapewniają agenci transferowi, czyli firmy, które obsługują rejestry, zajmują się m.in. rejestrowaniem wpłat i wypłat oraz wyceną.
– Analizujemy możliwości stworzenia takiego repozytorium – potwierdza Dariusz Marszałek, rzecznik KDPW. Szczegółów – w tym, jak miałby wyglądać taki system – nie zdradza.Jak wynika z naszych informacji, jedna z firm doradczych z „wielkiej czwórki” analizuje opłacalność takiego projektu dla KDPW. Równocześnie trwają spotkania z przedstawicielami z branży TFI, w tym firmami dystrybuującymi jednostki.
– System stworzony przez KDPW prawdopodobnie byłby konkurencyjny dla oprogramowania agentów – mówi osoba z branży. Obecnie działają głównie trzej agenci: ProService Agent Transferowy, Atlantic Fund Services (dawniej: Obsługa Funduszy Inwestycyjnych) i Pekao Financial Services. Dwaj pierwsi wprowadzili niedawno nowe ulepszone oprogramowanie.
Dlaczego TFI i dystrybutorzy mieliby wybrać system KDPW? – Ma dać jeszcze więcej udogodnień i ma mniej kosztować – twierdzi nasz rozmówca. Dodaje, że nieoceniona będzie dla dystrybutorów możliwość korzystania z jednego oprogramowania dla wszystkich funduszy, a nie z różnych – w zależności od tego, z którym agentem współpracuje dane TFI. Co na to agenci? Nie wykluczają współpracy. – Zawsze jesteśmy otwarci na nowe możliwości i analizujemy rozwiązania, które umożliwiają nam świadczenie naszym klientom usług na najwyższym poziomie – komentuje na przykład Paweł Sujecki, prezes ProService AT.
KDPW zarabia głównie na usłudze deponowania i rozliczania papierów wartościowych. W 2009 r. zarobił 30,6 mln zł.Standardowo średnie i duże TFI płacą agentowi kilka milionów złotych rocznie, mniejsze po kilkaset tysięcy złotych – nie wiadomo jednak, ile z tego to opłata za sam system. Ile KDPW zapłaci za stworzenie systemu? ProService AT nowe oprogramowanie kosztowało kilka milionów złotych.