Tym razem fundusze polskich akcji uniwersalne zyskały średnio 6,5 proc., a fundusze akcji małych i średnich spółek krajowych 6 proc. WIG w tym czasie poszedł w górę o 7,8 proc. Uczestnicy funduszy papierów dłużnych krajowych zarobili średnio 0,8 proc.

Najlepsze wśród funduszy akcji w lipcu były dwa produkty KBC TFI. Zyskały po blisko 9 proc. i 10 proc. Najsłabiej wśród funduszy otwartych poradził sobie w lipcu Allianz Akcji, który zarobił niecałe 4 proc. Ale już Allianz Akcji Plus zyskał ponad 7 proc. i był jednym z najlepszych w swojej grupie. – Plus jest zarządzany bardziej agresywnie, jeśli chodzi o zmiany alokacji w akcje. W lipcu utrzymywaliśmy sporo akcji w jego portfelu – tłumaczy Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI. Jest też najlepszy, licząc od początku roku. Zarobił ponad 22 proc.

1,9 proc. zyskał Skarbiec Depozytowy, najlepszy w lipcu fundusz obligacji. Licząc od początku roku, jest w czołówce. Na drugim miejscu w lipcu jest AI Obligacji, a na trzecim BPH Obligacji 2 (drugi w skali ostatnich siedmiu miesięcy). – W lipcu spore zyski dały polskie euroobligacje przy efektywnym zarządzaniu ryzykiem walutowym – mówi Piotr Nowak, zarządzający w BPH TFI. – Pomógł też wzrost cen złotowych obligacji krótkoterminowych. W przypadku obligacji o dłuższych terminach do wykupu aktywnie zarządzaliśmy, reagując na bieżące zmiany cen – dodaje.

Wśród 25 grup klasyfikowanych przez firmę Analizy Online pięć zakończyło lipiec pod kreską. To głównie produkty inwestujące za granicą, które straciły przez umocnienie się naszej waluty. Fundusze dłużne amerykańskie straciły średnio -7,3 proc., licząc w złotych, a w dolarach, zyskały 2,4 proc.

[ramka][b][link=http://parkiet.multifund.pl/logon/]Fundusze inwestycyjne na parkiet.com we współpracy z multinfund[/link][/b][/ramka]