Jaki dla Grupy KDPW był rok 2013?
Na pewno był to pracowity rok. Zrealizowaliśmy z powodzeniem kilkanaście większych i mniejszych projektów wpływających na jakość infrastruktury posttransakcyjnej w Polsce. W 2013 roku rozwijaliśmy usługę repozytorium transakcji, KDPW uzyskał możliwość nadawania kodów LEI, wprowadziliśmy standaryzację obsługi dla części zdarzeń korporacyjnych, dokonaliśmy zmian w zakresie obsługi pożyczek automatycznych w KDPW, uruchomiliśmy platformę konfirmacyjną dla transakcji repo. Wiele pracy włożyliśmy w dostosowanie systemu kdpw_stream do nowego systemu transakcyjnego GPW oraz przygotowanie KDPW do prowadzenia rozrachunku w PLN przez system SORBNET2. Naszym celem jest zbudowanie konkurencyjnego względem instytucji europejskich zintegrowanego, komplementarnego pakietu usług depozytowych, rozrachunkowych, rozliczeniowych i dodanych. Dlatego realizujemy projekty nakierowane zarówno na rynek regulowany, jak i OTC, na rynek kasowy i terminowy. Działamy już nie tylko na rynku kapitałowym, ale szerzej, oferując usługi dla całego sektora finansowego. Dzięki synergiom występującym między Krajowym Depozytem i izbą KDPW_CCP udaje nam się to osiągnąć po niższych kosztach.
Co z pani perspektywy, jako prezesa KDPW, było najważniejszym wydarzeniem dla Krajowego Depozytu?
Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest zapewnienie na polskim rynku finansowym takich usług, jakich oczekują od nas klienci, a jednocześnie wymagają ich regulacje czy określone standardy Iwona Sroka prezes KDPW oraz izby rozliczeniowej KDPW_CCP
Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest zapewnienie na polskim rynku finansowym takich usług, jakich oczekują od nas nasi klienci, a jednocześnie wymagają ich regulacje, czy określone standardy. Patrząc z tej perspektywy chcemy, aby dla działających w Polsce krajowych firm oraz podmiotów zagranicznych realizujących interesy w naszym kraju to właśnie KDPW oraz izba rozliczeniowa KDPW_CCP były instytucjami pierwszego wyboru. Biorąc to wszystko pod uwagę, do najważniejszych wydarzeń mijającego roku zaliczyłabym z pewnością uzyskanie rejestracji przez Repozytorium Transakcji w KDPW w europejskim nadzorze ESMA. Możemy się pochwalić, że znaleźliśmy się wśród pierwszych czterech tego typu instytucji w UE. To bardzo ważne dla naszego rynku, bo już za kilka tygodni, 12 lutego 2014 r., w życie wejdzie obowiązek raportowania transakcji pochodnych do repozytoriów. W przypadku izby rozliczeniowej KDPW_CCP bez wątpienia najistotniejsze było złożenie w KNF kompletnej aplikacji w sprawie autoryzacji izby na gruncie unijnego rozporządzenia EMIR. Zgodnie z procedurami, w maju przyszłego roku powinniśmy taką autoryzację uzyskać.