Od 12 lutego 2014 r. wchodzi obowiązek raportowania transakcji instrumentami pochodnymi do repozytorium. Będzie on dotyczył kontrahenta zawierającego kontrakt pochodny oraz centralnego kontrahenta (CCP). Nie obejmuje on natomiast osób fizycznych. Zgodnie z przepisami EMIR obowiązek ten może być delegowany do innego podmiotu, w tym do centralnego kontrpartnera (CCP). Możliwość taką daje również „nasza" izba rozliczeniowa KDPW_CCP.
Korzyści z usług KDPW_CCP
W tym celu izba przygotowała specjalną usługę, która polega na przekazywaniu na zlecenie uczestnika rozliczającego raportów o kontraktach pochodnych rozliczanych przez KDPW_CCP do repozytorium transakcji (KDPW_TR). W jej ramach izba – oczywiście po wejściu w życiu obowiązku – będzie raportować do repozytorium informacje o transakcjach w instrumentach pochodnych zarejestrowanych przez KDPW_CCP na kontach rozliczeniowych oznaczonych flagą raportowania. Będą one dotyczyły zarówno transakcji zawartych na rynku regulowanym (czyli na giełdzie), jak i tych, które będą miały miejsce poza obrotem zorganizowanym (OTC). Tym samym izba będzie wypełniać zarówno zobowiązanie do zapewnienia przekazywania do repozytorium informacji o rozliczanych przez CCP kontraktach pochodnych, jak i analogiczne zobowiązanie kontrahenta do raportowania o zawartych przez niego kontraktach pochodnych. Możliwe jest w ten sposób uniknięcie dublowania zgłaszania informacji.
Oczywiście obowiązek raportowania można spełnić na kilka sposobów, a wykorzystanie KDPW_CCP jest tylko jednym z nich. Warto jednak pamiętać, że metoda ta wiąże się z wymiernymi korzyściami. Przede wszystkim zlecenie Izbie Rozliczeniowej KDPW_CCP raportowania do repozytorium transakcji KDPW zapewnia spełnienie obowiązku wynikającego z rozporządzenia EMIR. Co więcej kontrahenci, którzy wybiorą taką metodę, mają możliwość raportowania bez konieczności uczestnictwa w repozytorium, a co ważniejsze, skorzystanie z usług KDPW_CCP nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie ma bowiem opłat za pośrednictwo. Oznacza to, że uczestnik rozliczający, który deleguje na KDPW_CCP obowiązek zgłaszania zawartych transakcji do repozytorium, będzie otrzymywał faktury wyłącznie z kosztami zgłoszenia kontraktów do KDPW_TR i utrzymania informacji o pochodnych. Dodatkowo do faktury dołączona będzie część analityczna umożliwiająca identyfikację kontrahenta, którego transakcje zostały zaraportowane i są utrzymywane w KDPW_TR oraz wartości naliczonych z tego tytułu opłat.
Warto jednak podkreślić, że KDPW_CCP będzie raportować kontrakty pochodne wyłącznie do repozytorium transakcji prowadzonego przez KDPW. Oznacza to, że nie będzie pośredniczyć w przekazywaniu informacji o kontraktach pochodnych do innego repozytorium.
KDPW_CCP stawia wymagania
Aby skorzystać z usługi naszej izby rozliczeniowej, trzeba oczywiście spełnić określone wymagania. Jakie? Przede wszystkim należy dostarczyć oświadczenia o delegowaniu raportowania według wzoru określonego przez KDPW_CCP. Dodatkowo musi nastąpić właściwa identyfikacja kont własnych/klientów w bazach danych systemu rozliczeniowego.