Giełda Papierów Wartościowych obejmie 3 mln akcji nowej emisji Centralnej Tabeli Ofert.Na razie walory będą w posiadaniu CDM Pekao SA, który występuje w roli powiernika.Doszło także, jak dowiedział się PARKIET, do wstępnego porozumienia w sprawierozgraniczenia sfer wpływów między CeTO i GPW.
Jak pisał PARKIET, akcjonariusze Centralnej Tabeli Ofert nie zainteresowali się ofertą spółki i w terminach prawa poboru nie składali zapisów na jej akcje. Emisję ?uratował? jednak CDM Pekao SA, który ostatecznie złożył zapis na wszystkie oferowane walory. Nie oznacza to, że broker zamierza powiększyć swoje zaangażowanie w CeTO. ? Akcje odsprzedamy giełdzie ? poinformował PARKIET Tomasz Adamski, prezes CDM Pekao SA i przewodniczący nowej rady nadzorczej CeTO.Chodzi o to, że GPW nie będąc akcjonariuszem Tabeli, nie mogła bezpośrednio złożyć zapisów na jej papiery. Nie mogła także kupić akcji w tzw. trzecim terminie, kiedy zarząd CeTO mógłby swobodnie zdecydować o ich przydziale. Wynika to z faktu, że krąg podmiotów, które mogą być akcjonariuszami CeTO, jest ściśle określony w Prawie o publicznym obrocie. Nie obejmuje on GPW. Sytuacja zmieni się jednak, kiedy wejdzie w życie czekająca na podpis prezydenta ustawa o obligacjach, nowelizująca Prawo o publicznym obrocie.Poważnie rozszerza ona krąg potencjalnych akcjonariuszy Tabeli w taki sposób, że jednym z nich będzie mogła zostać warszawska giełda. Dzięki temu GPW będzie mogła, nie naruszając prawa, odkupić walory od CDM Pekao (podpisano już w tej sprawie umowę przedwstępną zakładającą, że do transakcji dojdzie w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy o obligacjach) i stać się od razu większościowym udziałowcem CeTO.
? Odsprzedamy akcje giełdzie po cenie równej wartości nominalnej, a więc po cenie, po jakiej my obejmujemy walory ? twierdzi prezes Adamski. ? Do tej pory GPW i CeTO były podmiotami w pewnym stopniu konkurującymi ze sobą. Teraz trzeba to zmienić. Myślę, że w dobie globalnej rywalizacji między rynkami, wejście GPW do CeTO jest szansą dla polskiego rynku na umocnienie jego pozycji ? dodał.Jak wyglądać będzie współpraca obu podmiotów? CeTO miałoby odgrywać podobną rolę, jaką spełnia francuski Nouveau Marche. GPW poinformowała, że jej strategia wobec CeTO zakłada, że będzie to rynek pozagiełdowy dla młodych, rozwijających się firm, publicznych obligacji komunalnych i korporacyjnych, obligacji wyłączonych z publicznego obrotu, a także niestandardowych instrumentów pochodnych.? CeTO miałoby rzeczywiście stać się swego rodzaju inkubatorem dla spółek, które nie spełniają wymogów giełdowych. Później, kiedy już spełniałyby giełdowe kryteria, same decydowałyby, czy pozostać na CeTO, czy wejść na GPW ? powiedział prezes Adamski. Jak się dowiedzieliśmy, na Tabelę miałyby trafiać m.in. takie firmy, które obecnie wchodzą na rynek wolny GPW. Nie oznacza to wycofania z giełdy i wprowadzenia na Tabelę spółek, które już są notowane na wolnym parkiecie.? Nasza koncepcja wpisuje się w starania Polski o wejście do Unii Europejskiej. Kiedy ustawa o publicznym obrocie zostanie znowelizowana w taki sposób, by dostosować jej zapisy do regulacji UE, giełda powinna odgrywać rolę rynku urzędowego, a CeTO rynku nieurzędowego ? twierdzi prezes Adamski. Wymogi UE wobec rynków urzędowych są dość rygorystyczne, np. wskazują, że notowane na nich firmy powinny mieć odpowiednio długą historię i spełniać szereg kryteriów finansowych np. co do wysokości kapitału akcyjnego.CeTO, pozostając rynkiem dla małych i młodych firm, miałaby również zajmować się rynkiem nieregulowanym. Jego prowadzenie umożliwia Tabeli nowelizacja ustawy o publicznym obrocie, zapisana w ustawie o obligacjach. Chodzi przede wszystkim o obrót instrumentami dłużnymi. Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia instrumentów pochodnych. W tym przypadku doszło do wstępnych ustaleń między GPW i CeTO, z których ? jak się dowiedzieliśmy ? wynika, że powinna nastąpić koncentracja obrotu derywatami na jednym rynku. Chodzi oczywiście o więkzy i ważniejszy rynek, czyli GPW.Objęcie przez GPW nowej emisji akcji CeTO nie rozwiązuje kwestii wymogów kapitałowych stawianych Tabeli. Po obniżeniu tych wymogów, kapitał akcyjny CeTO powinien docelowo wynosić nie mniej niż 7,5 mln zł. Po objęciu akcji serii E przez GPW, będzie wynosił około 5,5 mln zł. ? Ta kwestia wymagać będzie pewnych rozstrzygnięć. Być może w przyszłości dojdzie do kolejnej emisji. Nie wykluczam, że inwestycja giełdy, byłaby dla akcjonariuszy CeTO dodatkową zachętą do objęcia nowych akcji. Poza tym chciałbym podkreślić, że otwarta, mimo porozumienia z GPW, pozostaje kwestia fuzji Centralnej Tabeli Ofert z Polską Giełdą Finansową ? powiedział prezes Adamski.
Wiesław Rozłucki, prezes GPW? Czy GPW rozważa inne inwestycje kapitałowe, np. kupno akcji PGF lub Warszawskiej Giełdy Towarowej?? Z uwagi na planowaną fuzję CeTO i PGF rozważaliśmy pośrednio kupno PGF. Sądzę, że kwestia ta jest nadal otwarta.Jacek Socha, przewodniczący KPWiG? Moim zdaniem, najważniejsze są dwa pytania: Co Giełda zrobi z rynkiem wolnym i jak będzie wyglądał obrót instrumentami pochodnymi.
K.J.