Zdaniem UBS Warburg, po czerwcowej zmianie statutu PKN, dopuszczającej zaciąganie przez zarząd zobowiązań przekraczających o 25% wartość kapitału akcyjnego, spółka może już dokonywać znaczących przejęć, włączając się do ?regionalnego wyścigu o skalę?, jaki podjęły już MOL, OMV i Lukoil.
Bank ten przypuszcza, że PKN może przejąć którąś ze spółek rumuńskich. O ile w marcu UBSW zalecał zredukowanie posiadanych akcji PKN, to obecnie podniósł rekomendację do trzymać, ale obwarował ją licznymi zastrzeżeniami.
Dzięki wzrostowi marż rafineryjnych w II kwartale, bank prognozę tegorocznego zysku PKN, liczoną w ujęciu międzynarodowym i nie uwzględniającą zysków i strat nadzwyczajnych, podniósł o 9%, ale prognozę przyszłorocznego obniżył o 8%. Więcej w PARKIECIE
Mariusz Kukliński
(Londyn)