Producenci energii, którzy są uczestnikami giełdowego rynku, będą mogli składać wnioski o zwolnienie ich z obowiązku zatwierdzania taryf przez Urząd Regulacji Energetyki. To oraz możliwość renegocjacji długoterminowych umów mogą przyczynić się do rozwoju Giełdy Energii.
? W polskim sektorze elektroenergetycznym proces budowy w pełni konkurencyjnego rynku, na którym wolna gra podaży i popytu wyznacza cenę transakcji, a odbiorca ma prawo swobodnego wyboru dostawcy, dopiero się rozpoczyna. Proces ten potrwa zapewne od 2 do 4 lat ? stwierdził Leszek Juchniewicz, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, przedstawiając wczoraj swoje stanowisko w sprawie uznania rynku energii elektrycznej za konkurencyjny.
Do zajęcia stanowiska w tej kwestii do końca II kwartału br. obligował URE dokument wydany przez radę ministrów na podstawie ustawy Prawo energetyczne. Przedstawienie kryteriów uznania rynku energii za konkurencyjny wiąże się bowiem ściśle z kompetencją prezesa URE, który może zwolnić przedsiębiorstwo energetyczne z obowiązku przedkładania do zatwierdzania taryf. Szczegóły w PARKIECIE
M.N.
PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99