Ciekawie prezentuje się akcjonariat największego narodowego funduszu inwestycyjnego ? Jupitera. Wynika z niego, że NFI mogą budzić zainteresowanie zarówno funduszy inwestycyjnych, emerytalnych, jak i innych instytucji finansowych spoza grona ?strategicznych? udziałowców. Jak dowiedział się PARKIET, na najbliższym ZWZA prawdopodobnie będą one chciały wprowadzić swoich przedstawicieli do rady NFI.
Kilka ? kilkanaście miesięcy temu wydawało się, że karty, jeśli chodzi o akcjonariat NFI, zostały rozdane. Grupy współpracujących ze sobą prywatnych inwestorów, przede wszystkim instytucji finansowych, zyskały największy udział w kapitale poszczególnych funduszy i objęły ? poprzez stworzone w tym celu firmy ? zarządzanie nimi. Okazuje się jednak, że w akcjonariacie NFI jest także miejsce dla innych inwestorów, np. OFE, które od niedawna działają na naszym rynku. Szczególnie ciekawym przypadkiem jest Jupiter, który powstał z połączenia 3 NFI i XI NFI, a więc charakteryzuje się znacznie większą niż pozostałe NFI kapitalizacją, płynnością i aktywami. Te atuty sprawiły, że w gronie jego akcjonariuszy pojawiły się m.in. fundusze inwestycyjne i emerytalne. Ze względu na ZWZA dokładnie ujawniły one swoje zaangażowanie.
8 sierpnia odbędzie się ZWZA funduszu, które ma zaakceptować jego bilans i rachunek wyników za zeszły rok oraz udzielić skwitowania władzom. Dokona również zmian w radzie nadzorczej. Lista podmiotów uprawnionych do udziału w walnym jest bardzo interesująca. Bank Pekao, który kontroluje fundusz jako jego największy akcjonariusz i udziałowiec firmy zarządzającej ? Trinity Management, zarejestrował 19 493 148 akcji. Walory te stanowią prawie 1/3 kapitału akcyjnego i ogólnej liczby głosów. Pozycja Pekao jest więc w Jupiterze nie zagrożona. Skarb Państwa, który sprzedał ostatnio na życzenie firmy zarządzającej funduszem 400 tys. jego akcji, zarejestrował 8 616 840 walorów, reprezentujących 14,33 % kapitału.
Dużą siłą głosów na walnym będzie także dysponować ?grupa? DWS. W sumie chodzi o 4 161 tys. akcji, które stanowią prawie 7% kapitału. Z tego DWS Polska Fundusz Inwestycyjny Otwarty Akcji zarejestrował 2 760 tys. akcji, DWS Polska Fundusz Inwestycyjny Otwarty Zrównoważony ? 1 300 tys., DWS Polska Fundusz Inwestycyjny Otwarty Zabezpieczenia Emerytalnego ? 52 tys., a DWS Polska Fundusz Inwestycyjny Otwarty Prywatyzacji ? 49 tys.Więcej w PARKIECIE
KJ