PARKIET: SSSB o polskich spółkach budowlanych

Aktualizacja: 06.02.2017 04:33 Publikacja: 16.08.2000 06:20

Zmniejszenie udziału akcji spółek budowlanych w portfelach zalecają inwestującym na warszawskiej GPW analitycy Schroder Salomon Smith Barney. Rekomendację dla całego sektora obniżyli do poniżej rynku. Główną przyczyną obniżenia oceny są pogarszające się wyniki finansowe. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku firm, które pozyskały strategicznych inwestorów branżowych, np. w Mostostalu Warszawa i Exbudzie.

Jak to się dzieje, że w kraju, w którym buduje się tak dużo, wyniki budowlanych spółek giełdowych za I półrocze są tak słabe? To nie do pogodzenia z intuicją ? stwierdza wchodzący w skład Citigroup amerykański bank inwestycyjny Schroder Salomon Smith Barney.

Za główny powód rozczarowujących wyników uważa dążenie zagranicznych partnerów polskich spółek do uzyskania jak największego udziału w rynku, czemu towarzyszy redukcja marż.

Według szacunków SSSB, w ostatnich dwóch latach marża na działalności operacyjnej spadła z 12 do 8%. Rentowność spółek budowlanych została jeszcze bardziej obniżona z tego powodu, że ? działając w roli generalnych wykonawców ? mają one duże zapotrzebowanie na kapitał obrotowy.

W 1999 r. polskie spółki budowlane ? wskazuje SSSB ? stały się celem licznych przejęć ze strony zagranicznych inwestorów strategicznych. Szwedzka Skanska objęła 94% akcji Exbudu, hiszpańska Acciona ? 24% Mostostalu Warszawa, a pochodząca z tegoż kraju firma Ferrovial ? 58,8% Budimeksu. Strategicznego partnera dla Mostostalu Zabrze będzie zapewne szukać w średnio odległej przyszłości ? posiadający 34,4% jego akcji Bank Handlowy.

Zważywszy na niechęć polskich spółek budowlanych do łączenia się w swoim gronie, napływ zagranicznego kapitału strategicznego do Polski nie był zaskakujący ? stwierdza SSSB, który przypomina nieudane próby utworzenia grupy Mostostal Poland sprzed dwóch lat, jak i późniejsze, zwodnicze spekulacje o połączeniu Mostostalu Zabrze z Budimeksem lub Mostostalem Kraków. W wyniku niepowodzenia owych starań ? wskazuje amerykański bank ? gałąź ta pozostaje rozdrobniona, zaś największy uczestnik rynku, jakim jest Exbud, ma w nim zaledwie 2-proc. udział.

SSSB uważa, że ? mimo podjętych przez zagranicznych inwestorów strategicznych restrukturyzacji swoich polskich firm ? w II kwartale sytuacja budowlanych spółek giełdowych prawdopodobnie się nie poprawi. Jego zdaniem, jednym z najważniejszych priorytetów jest dla nich odsprzedaż aktywów nie związanych z działalnością podstawową. W następnym etapie natomiast zapewne zaczną one przejmować mniejsze firmy dla uzyskania jak najrozleglejszego pokrycia geograficznego.Szczegóły w PARKIECIE

M.K. (Londyn)

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku