PARKIET: Kulczyka kłopoty z Wartą

Aktualizacja: 06.02.2017 04:33 Publikacja: 16.08.2000 06:29

Kulczyk Holding może nie otrzymać zezwolenia ministra finansów na przekroczenie 75% głosów na WZA Warty ? dowiedział się PARKIET. Kolejny problem, z jakim musi się pośrednio zmierzyć KH, to ciągle nie rozwiązany spór związkowców z zarządem Warty.

Kulczyk Holding wystąpił do ministra finansów o zmianę warunków uzyskania zezwolenia na przekroczenie 75% głosów na WZA Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta. W pierwotnym wniosku KH wskazał Annę Woźniak-Starak, jako podmiot, od którego zamierzał nabyć akcje uprawniające do 4,99% głosów. Dzięki tej transakcji udział Kulczyk Holding i Euro Agro Centrum miał zwiększyć się do 76,89% głosów na WZA Warty (do tej pory dysponują odpowiednio 66,9% i 5% głosów).

Według informacji uzyskanych przez PARKIET, zmiana treści wniosku spowodowana jest fiaskiem negocjacji z Anną Woźniak-Starak. Ustawa o działalności ubezpieczeniowej nakłada bowiem na inwestora obowiązek precyzyjnego określenia liczby akcji oraz sposobu, w jaki zamierza kupić akcje zakładu ubezpieczeń (w obrocie wtórnym bądź w drodze podwyższenia kapitału akcyjnego). Oznacza to, że KH może mieć poważne kłopoty z uzyskaniem zgody resortu finansów i próba umocnienia pozycji przed wejściem inwestora branżowego do Warty zakończy się prawdopodobnie fiaskiem.

Z analizy struktury akcjonariatu Warty wynika, że możliwości KH odkupienia walorów Warty zostały praktycznie ograniczone do rozmów z Franklin Templeton Group (ma 10,15% akcji spółki). ? Mimo, że współpracujemy z Kulczyk Holding od dłuższego czasu, jednak nie należy zapominać o tym, że naszym celem jest maksymalizacja zysków ? powiedziano PARKIETOWI w FTG. Mało prawdopodobnie, w ocenie resortu finansów, wygląda także deklaracja skupienia akcji od drobnych akcjonariuszy.

Pozostaje jeszcze szansa zwiększenia udziałów w drodze podwyższenia kapitału akcyjnego Warty. Warta, w poniedziałkowym komunikacie do KPWiG dotyczącym porządku obrad oraz treści uchwał, jakie ma podjąć zwołane na 23 sierpnia br. NWZA, podała, że planowana emisja od 650 tys. do 2,07 mln akcji serii F zostanie skierowana do KH jako podmiotu dominującego bądź inwestora kwalifikowanego. Subskrypcja ma trwać od 1 do 31 października. Nie wiadomo jednak, czy takie warunki emisji przekonają MF do wydania stosownego zezwolenia dla KH. Kolejnym problemem, z którym w najbliższym czasie musi się zmierzyć KH, to ciągle nie rozwiązany spór związkowców (głównie z oddziałów regionalnych) z zarządem Warty. Według informacji uzyskanych przez PARKIET, roszczenia związkowców dotyczą m.in. nie uregulowanej sprawy wypłaty należnych wynagrodzeń za nadgodziny (bądź ich zamiany na dni wolne) oraz wysokości wypłaconej w lipcu br. dywidendy (5,84 zł na akcję). Mimo że zarząd deklarował chęć szybkiego porozumienia się, to do tej pory doszło do zaledwie jednego spotkania ze związkowcami, a do następnego nie dojdzie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.

T.B.

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku