Komisja Nadzoru Bankowego zgodziła się na połączenie Powszechnego Banku Kredytowego z Bankiem Austria Creditanstalt Poland. Nastąpi to poprzez przeniesienie całego majątku austriackiego banku na PBK w zamian za akcje. Parytet wymiany wynosi jedna akcja BACA Poland za 149 walorów PBK.
Fuzja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Po niej udział Creditanstalt International, strategicznego akcjonariusza Powszechnego Banku Kredytowego, wzrośnie do 57%. Obecnie w posiadaniu tego banku znajduje się 53,71% akcji PBK. Creditanstalt International ma jednak zgodę na zakup pakietu dającego 66% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku.
Pod koniec września na walnym zgromadzeniu akcjonariusze największego austriackiego banku, Bank Austria/Creditanstalt, mają zdecydować o przyjęciu oferty fuzji ze strony drugiego co do wielkości na rynku niemieckim HypoVereisbanku. Po zaakceptowaniu przez Austriaków oferty Niemców, decyzji dotyczącej fuzji Powszechnego Banku Kredytowego i Banku Przemysłowo-Handlowego spodziewać się będzie można pod koniec roku. Przypomnijmy, że BACA poprzez swoją spółkę Creditanstalt International jest głównym akcjonariuszem PBK. Z kolei HypoVereinsbank posiada ponad 86% akcji BPH.
Połączenie PBK i BPH oznaczałoby powstanie trzeciego banku w Polsce pod względem sumy bilansowej. Na koniec marca (wraz z polskim BACA) wynosiła ona ponad 37 mld zł. Pod względem funduszy własnych, które łącznie przekroczyłyby 4,2 mld zł, byłby to największy bank na polskim rynku. Analitycy spodziewają się jednak, że fuzja między BPH a PBK zostanie poprzedzona okresem ścisłego współdziałania obu banków.
A.G.