Tłok przy gazie

Polimex-Cekop, w którym Bank Handlowy ma 27% akcji, oraz sześć dużych firm z zachodniego Pomorza chcą do 2003 r. zbudować bazę dla importu i dystrybucji gazu o docelowej zdolności 2?5 mld metrów sześciennych rocznie. Centra importowo-dystrybucyjne w tym regionie chcą też lokować Bartimpex ? z gazem rosyjskim z Niemiec i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ? z surowcem z Norwegii.

Aktualizacja: 06.02.2017 04:21 Publikacja: 19.08.2000 10:45

Planowany terminal stanowiłby konkurencję dla kontraktu gazowego z Norwegią, skąd od 2005?2006 r. PGNiG ma sprowadzać do 5 mld metrów sześciennych surowca gazociągiem podmorskim. Najwięksi komercyjni odbiorcy gazu z regionu, Elektrownia Dolna Odra i Zakłady Chemiczne Police, są bowiem uczestnikami Konsorcjum ?Zachodniopomorski Terminal LNG?. Konrad Jaskóła, wiceprezes Polimeksu-Cekopu w rozmowie z PARKIETEM powiedział, że nie obawia się iż ten projekt zostanie potraktowany jako ?niezdrowa konkurencja? dla rządowego kontraktu z Norwegią. ? Nasze przedsięwzięcie ma charakter czysto biznesowy. Poza tym, dla polskiej strony to nawet atut w negocjacjach, ponieważ oferujemy alternatywne i tańsze źródło dostaw ? ocenił K. Jaskóła.

Budowa bazy gazowej ma kosztować ok. 300 mln USD, a dodatkowe 700 mln USD ? produkcja floty chemikaliowców, które powstałyby w Stoczni Szczecińskiej, także należącej do konsorcjum. ? W IV kwartale br. ma być gotowe drugie studium efektywności projektu. Nie prowadzimy jeszcze rozmów z bankami na temat finansowania, ale wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia mają dobrą kondycję ekonomiczną, więc nie powinno być z tym kłopotów ? powiedział K. Jaskóła. Police deklarują np. aport w postaci terenów pod terminal. Jest prawdopodobne, że w projekt zaangażowałby się Bank Handlowy. Ma on ok. 27-proc. pakiet w Polimeksie, był też do 1999 r. akcjonariuszem Stoczni Szczecińskiej.

Zdaniem uczestników konsorcjum, import ciekłego gazu z Algierii, Nigerii i Norwegii, będzie bardziej opłacalny niż zaopatrywanie się w gaz rosyjski sprowadzany przez PGNiG czy przyszłe dostawy z Norwegii. Obecnie koszty z obu źródeł są porównywalne i wynoszą ok. 105?110 USD/1000 m3, ale dla odbiorców z zachodniej Polski surowiec z Rosji jest droższy o koszty transportu (ok.1,5 USD/km). Takim firmom jak zakłady nawozowe, gdzie udział gazu w kosztach sięga 40?50%, elektrowniom czy sprzedawcom dla klientów komunalnych opłaca się więc szukać dostawców bliżej. ? Terminal nie będzie konkurencją dla PGNiG i kontraktu gazowego z Norwegią, ponieważ transport gazociągiem jest bardziej ekonomiczny niż statkami, nawet po uwzględnieniu kosztów budowy nitki pod Bałtykiem ? powiedział PARKIETOWI Leszek Wyrwicz, rzecznik PGNiG. Nie obawia się też, że opłacalność norweskiego kontraktu pogorszy się, jeśli zabraknie dwóch najpoważniejszych odbiorców z regionu.

Konsorcjum Zachodniopomorski Terminal LNG

1. Polimex-Cekop SA

2. Stocznia Szczecińska

Porta Holding SA

3. Zakłady Chemiczne Police SA

4. Zespół Elektrowni Dolna Odra SA

5. Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia SA

6. Zarząd Portu Morskiego

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku