Planowany terminal stanowiłby konkurencję dla kontraktu gazowego z Norwegią, skąd od 2005?2006 r. PGNiG ma sprowadzać do 5 mld metrów sześciennych surowca gazociągiem podmorskim. Najwięksi komercyjni odbiorcy gazu z regionu, Elektrownia Dolna Odra i Zakłady Chemiczne Police, są bowiem uczestnikami Konsorcjum ?Zachodniopomorski Terminal LNG?. Konrad Jaskóła, wiceprezes Polimeksu-Cekopu w rozmowie z PARKIETEM powiedział, że nie obawia się iż ten projekt zostanie potraktowany jako ?niezdrowa konkurencja? dla rządowego kontraktu z Norwegią. ? Nasze przedsięwzięcie ma charakter czysto biznesowy. Poza tym, dla polskiej strony to nawet atut w negocjacjach, ponieważ oferujemy alternatywne i tańsze źródło dostaw ? ocenił K. Jaskóła.
Budowa bazy gazowej ma kosztować ok. 300 mln USD, a dodatkowe 700 mln USD ? produkcja floty chemikaliowców, które powstałyby w Stoczni Szczecińskiej, także należącej do konsorcjum. ? W IV kwartale br. ma być gotowe drugie studium efektywności projektu. Nie prowadzimy jeszcze rozmów z bankami na temat finansowania, ale wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia mają dobrą kondycję ekonomiczną, więc nie powinno być z tym kłopotów ? powiedział K. Jaskóła. Police deklarują np. aport w postaci terenów pod terminal. Jest prawdopodobne, że w projekt zaangażowałby się Bank Handlowy. Ma on ok. 27-proc. pakiet w Polimeksie, był też do 1999 r. akcjonariuszem Stoczni Szczecińskiej.
Zdaniem uczestników konsorcjum, import ciekłego gazu z Algierii, Nigerii i Norwegii, będzie bardziej opłacalny niż zaopatrywanie się w gaz rosyjski sprowadzany przez PGNiG czy przyszłe dostawy z Norwegii. Obecnie koszty z obu źródeł są porównywalne i wynoszą ok. 105?110 USD/1000 m3, ale dla odbiorców z zachodniej Polski surowiec z Rosji jest droższy o koszty transportu (ok.1,5 USD/km). Takim firmom jak zakłady nawozowe, gdzie udział gazu w kosztach sięga 40?50%, elektrowniom czy sprzedawcom dla klientów komunalnych opłaca się więc szukać dostawców bliżej. ? Terminal nie będzie konkurencją dla PGNiG i kontraktu gazowego z Norwegią, ponieważ transport gazociągiem jest bardziej ekonomiczny niż statkami, nawet po uwzględnieniu kosztów budowy nitki pod Bałtykiem ? powiedział PARKIETOWI Leszek Wyrwicz, rzecznik PGNiG. Nie obawia się też, że opłacalność norweskiego kontraktu pogorszy się, jeśli zabraknie dwóch najpoważniejszych odbiorców z regionu.
Konsorcjum Zachodniopomorski Terminal LNG
1. Polimex-Cekop SA