Analitycy po danych GUS o cenach żywność w II połowie października podtrzymali wcześniejsze prognozy i przewidują, że inflacja w październiku spadnie do 9,7-9,9 proc. z 10,3 proc. we wrześniu, a szoki podażowe na rynku żywności powoli wygasają. GUS podał, że ceny żywności w II połowie października spadły o 0,2 proc. w porównaniu z I połową października, a w porównaniu z II połową września wzrosły o 1,0 proc.
INFLACJA SPADNIE DO POZIOMU JEDNOCYFROWEGO
Analitycy są przekonani, że inflacja liczona rok do roku spadnie poniżej 10 proc. po raz pierwszy od grudnia 1999 roku i osiągnie około 9,7-9,9 proc.?Inflacja w październiku spadnie do 9,8-9,9 proc. w ujęciu rocznym, natomiast liczona miesiąc do miesiąca wyniesie 0,6-0,7 proc.? - powiedział PAP Mirosław Gronicki, główny ekonomista z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.?Jest szansa na inflację jednocyfrową, ale należy mieć świadomość, że dane końcowe GUS o cenach żywności mogą się różnić od danych połówkowych? - dodał Krzysztof Rybiński, główny analityk ING Barings. GUS badając dane o cenach żywności stosuje inną próbę niż do badania danych o inflacji. Nieco większą optymistką jest Katarzyna Zajdel z Citibank Poland, która prognozuje spadek inflacji do 9,7-9,8 proc.?Dobre dane GUS o cenach żywności pozwalają przypuszczać, że inflacja w październiku spadnie do 9,7-9,8 proc. z 10,3 proc. we wrześniu - powiedziała. W ujęciu miesięcznym oznacza to, że inflacja wyniesie 0,7-0,8 proc. Podobne prognozy ma Ministerstwo Finansów. W piątek przed danymi o cenach żywności minister Jarosław Bauc powiedział, że według szacunków resortu finansów inflacja w ujęciu rocznym powinna spaść do 9,9 proc., a miesięczna wynieść 0,8 proc.
WARZYWA I OWOCE NIE SĄ JUŻ CZYNNIKIEM INFLACJOGENNYM
Analitycy sądzą, że wzrost cen warzyw i owoców jako czynników najbardziej sezonowo zmiennych został już wyhamowany. Według Gronickiego, czynniki sezonowe odegrały mniejszą rolę w poziomie cen żywności w drugiej połowie października.?Czynniki sezonowe w mniejszym stopniu wpływają w tej chwili na ceny żywności. Przez czynniki sezonowe rozumiem wzrost cen owoców i warzyw, zazwyczaj o tej porze ceny te dość ostro idą w górę? - powiedział. Pod koniec II kwartału wstrzymywana podaż na rynkach rolnych z powodu przymrozków i suszy w kwietniu oraz w maju sprawiła, że ceny żywność gwałtownie skoczyły dając gwałtowny impuls inflacyjny.?Efekt ograniczeń podażowych już jest znacznie mniejszy, a z kolei popyt odgrywa także swoją rolę. Ludzie mają relatywnie mniej pieniędzy i mniej kupują? - dodał. Według Rybińskiego ceny towarów podlegających sezonowym wahaniom, czyli owoce i warzywa powoli spadają.?Impuls sezonowy powoli wygasa. W przyszłych miesiącach inflacja cen żywności będzie znacznie niższa? - powiedział PAP. Większość analityków prognozuje, że inflacja na koniec roku spadnie poniżej 9 proc. Gronicki i Zajdel uważają, że wyniesie ona 8,8 proc. wobec 9,8 proc. na koniec 1999 roku.